اخبار > برگزاری 60 رویداد استارتاپی در راستای حرکت به سمت فرآیند "ایده" تا "پدیده" در صنعت
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران عنوان کرد:

برگزاری 60 رویداد استارتاپی در راستای حرکت به سمت فرآیند "ایده" تا "پدیده" در صنعت

در رويداد ملي تبادل فنآوري بنگاه‌هاي كوچك و متوسط و استارتاپ‌ها که طی دو روز به میزبانی شرکت شهرک‌های صنعتی استان البرز در کرج برگزار شد، بیش از ۵۴۰ متقاضی از ۲۱ استان کشور حضور داشتند که پس از برگزاری آئین افتتاحیه و رونمایی از تمبر یادبود، در نشست‌های تخصصی رودررو (B2B) حاضر شدند و به تبادل اطلاعات پرداختند.

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با اشاره به این‌که ایده‌های استارتاپی نقش مهمی در رفع نیازهای صنعت دارند، گفت: در یک سال گذشته نزدیک به 60 رویداد استارتاپی در سطح کشور برگزار شده است.

‌به گزارش روابط عمومی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، اصغر مصاحب روز سه‌شنبه در حاشیه دومین روز رويداد ملي تبادل فنآوري بنگاه‌هاي كوچك و متوسط و استارتاپ‌ها که در سالن همایش مجتمع صنعتی ماموت در استان البرز برگزار شد در جمع خبرنگاران افزود: برگزاری رویدادهای استارتاپی در کشور جزو برنامه‌های اصلی این سازمان است و در سال‌های آتی نیز چنین رویدادهایی را بر اساس ظرفیت استان‌ها و در راستای حرکت به سمت فرآیند "ایده" تا "پدیده" در صنعت برگزار خواهیم کرد.

وی اضافه کرد: در سطح کشور و بر اساس دستورالعمل ابلاغی به استان‌ها، از مجموعه‌های فنآور به‌طور عام و از مجموعه استارتاپ‌ها به‌صورت خاص حمایت می‌شود.

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران ادامه داد: این حمایت‌ها در زمینه‌های زیرساختی و تجاری سازی برای استارتاپ‌ها، شامل استقرار رایگان در مراکز خدمات فنآوری و کسب و کار شهرک‌های صنعتی کشور خواهد بود.

مصاحب به کمک هزینه برای جذب نیروی انسانی و خرید تجهیزات به‌عنوان تسهیلات به استارتاپ‌ها نیز اشاره و تصریح کرد: چنان‌چه سرمایه‌گذاران در این زمینه تمایل به مشارکت داشته باشند، شرکت شهرک‌های صنعتی استان‌ها این ارتباط و تعامل را فراهم خواهند کرد تا برای ایده‌های موفق سرمایه‌گذاری شود.

وی با اشاره به این‌که رفع نیاز فنآورانه بنگاه‌های کوچک و متوسط از طریق واحدهای فنآور و ارائه ایده‌های خلاقانه در صنعت کشور به‌عنوان برنامه مهم سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران درنظر گرفته شده است، یادآور شد: در سال گذشته برنامه تبادل فنآوری بین بنگاه‌های کوچک و متوسط و واحدهای فنآور در دستور کار قرار گرفت که استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان مرکز توجه این رویداد می‌باشند.

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران افزود: در رويداد ملي تبادل فنآوري بنگاه‌هاي كوچك و متوسط و استارتاپ‌ها، از بین برگزیدگان‌ رویدادهای استانی که طی یک سال گذشته برگزار شده بود، ۱۰۶ ایده برتر جمع‌آوری و پس از برگزاری دو مرحله ممیزی، ۱۰ ایده برتر اتخاب، داوری و در نهایت سه ایده برتر مورد تقدیر قرار گرفتند.

مصاحب با بیان این‌که کمتر رویدادی با این حجم استقبال را می‌توان در کشور برگزار کرد و مشابه این رویداد در هیچ جای دیگر وجود نداشته است، اضافه کرد: امروز با اضافه شدن بحث‌های نرم افزاری و فنآورانه، بسیاری از مشکلات کشور مرتفع شده و حضور پرشمار متقاضیان فنآوری در بزرگترین رویداد طرح‌های نوآورانه و استارتاپی نوید بخش این واقعیت است که واحدهای فنآور و مراکز علمی و پژوهشی کشور می‌توانند در کنار صنعت باشند.

وی به حضور بیش از ۵4۰ متقاضی در رویداد روز گذشته و انجام مذاکرات رودررو نیز اشاره و تصریح کرد: طبق برآورد انجام شده بیش از ۲۰۰ تفاهم نامه بین عرضه کنندگان و متقاضیان فنآوری منعقد شد که به سهم خود اقدامی بی‌نظیر است.

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با اشاره به عدم حضور نمایندگانی از کشورهای ترکیه و کره جنوبی در این برنامه که قرار بود برای تبادل فنآوری از حضور آن‌ها در این رویداد استفاده شود، عنوان کرد: از عدم ‌حضور آن‌ها در این‌گونه رویدادها به هیچ عنوان نگران نیستیم؛ زیرا ظرفیت داخلی ما برای مرتفع کردن مشکلات و نیازهای صنعتی کشور کافی است.

در رويداد ملي تبادل فنآوري بنگاه‌هاي كوچك و متوسط و استارتاپ‌ها که طی دو روز به میزبانی شرکت شهرک‌های صنعتی استان البرز در کرج برگزار شد، بیش از ۵۴۰ متقاضی از ۲۱ استان کشور حضور داشتند که پس از برگزاری آئین افتتاحیه و رونمایی از تمبر یادبود، در نشست‌های تخصصی رودررو (B2B) حاضر شدند و به تبادل اطلاعات پرداختند.

در پایان این رویداد و با داوری ۱۰ ایده فنآورانه استارتاپی، آرمان اعظم پور، ایده پرداز ساکن کرمانشاه که با ساخت شارژر خورشیدی تلفن همراه و لپ تاپ در این رویداد شرکت کرده بود، موفق به کسب رتبه برتر شد.

شايان ذكر است، رويداد ملي تبادل فنآوري بنگاه‌هاي كوچك و متوسط و استارتاپ‌ها به همت سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران و شركت شهرك‌هاي صنعتي استان البرز، حمايت معاونت علمي و فنآوري رئيس جمهور، وزارت صنعت، معدن و تجارت و صندوق نوآوري و شكوفايي و با مشاركت استانداري البرز، سازمان صنعت، معدن و تجارت استان البرز، اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعي استان البرز، پارك علم و فنآوري البرز، شهرداري كرج، دانشگاه آزاد اسلامي واحد كرج و خانه استارتاپ در روزهاي 18 و 19 آذر در كرج برگزار مي‌شود.
 
‌در دنياي امروز «نوآوري» و «فنآوري» نيازمندي‌هاي اساسي صنايع براي رشد مستمر مي‌باشد كه نتيجه آن، منجر به بهبود صادرات و رقابت پذيري محصولات و خدمات در سطح جهاني است. سياست دولت‌ها در کشورهاي توسعه يافته و درحال توسعه، تقويت و ارتقاء بنيه علمي و فني شرکت‌هاي فراهم‌ کننده خدمات فنآوري، تحقيق و توسعه، استارتاپ‌ها و ايجاد بستر مناسب براي هرچه تخصصي‌تر شدن فعاليت آن‌هاست.
 
سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران در كنار ايجاد زيرساخت مناسب براي فعاليت و همكاري بنگاه‌هاي كوچك و متوسط، استارتاپ‌ها و فنآوران در شهرك‌هاي صنعتي و فنآوري، برنامه توسعه فنآوري اين بنگاه‌ها را با تكيه بر توانمندي‌هاي خود و بهره‌گيري از ظرفيت‌هاي علمي و اجرايي كشور با شناسايي و مستندسازي نيازهاي فنآورانه و پيگيري رفع آن در دستور كار خود قرار داده است.
 
يكي از برنامه‌هاي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران در اين حوزه، برگزاري رويدادهاي تبادل فنآوري با هدف رودررو قرار دادن فنآوران و متقاضيان و به‌هم رساني آن‌هاست. رويداد به‌هم رساني مكاني است كه شركت‌هاي متقاضي يك فنآوري يا داراي نياز فنآورانه و فنآور تأمين كننده نياز، طي يك فرآيند به‌هم رساني براي تبادل واقعي همديگر را ملاقات مي‌كنند. در جريان اين ملاقات، امكان امضاي تفاهم نامه همكاري مشترك و در نهايت عقد قرارداد انتقال فنآوري/ دانش فراهم مي‌شود.
 
سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران اين مهم را از طريق سازوكار مركز مبادله فنآوري و فن بازار و به كمك مشاوران توسعه فنآوري و كارگزاران تبادل فنآوري به‌عنوان ساختار كليدي بين دو طرف فراهم ساخته و در حوزه كسب و كارهاي نوپا نيز از سال 1397 با برگزاري رويدادهاي استارتاپي در حوزه توسعه SMEها و شهرك‌هاي صنعتي، از ايده‌هاي برگزيده اين رويدادها در راستاي تجاري سازي محصول/ خدمت حمايت‌هاي نرم افزاري و سخت افزاري به‌عمل مي‌آورد.

تاريخ: 1398/09/19  | ساعت: ١٤:٣٠ | شناسه: ٨٦٢١ | تعداد نمايش: 1100


خروج