اخبار > برگزاري رويداد ملي تبادل فنآوري بنگاه‌هاي كوچك و متوسط و استارتاپ‌ها در كرج
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

برگزاري رويداد ملي تبادل فنآوري بنگاه‌هاي كوچك و متوسط و استارتاپ‌ها در كرج

رويداد ملي تبادل فنآوري بنگاه‌هاي كوچك و متوسط و استارتاپ‌ها روز دوشنبه با حضور فنآوران منتخب از دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی سراسر کشور در مؤسسه تحقيقات علوم دامي كشور در کرج آغاز به كار كرد.

رويداد ملي تبادل فنآوري بنگاه‌هاي كوچك و متوسط و استارتاپ‌ها در كرج گشايش يافت.
 
به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، رويداد ملي تبادل فنآوري بنگاه‌هاي كوچك و متوسط و استارتاپ‌ها روز دوشنبه با حضور فنآوران منتخب از دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی سراسر کشور در مؤسسه تحقيقات علوم دامي كشور در کرج آغاز به كار كرد.
 
در اين رويداد، متقاضيان فنآوري (بنگاه‌هاي كوچك و متوسط) و فنآوران در يك فرآيند به‌هم‌رساني با همكاري مشاوران توسعه فنآوري رودرروي يكديگر به مذاكره براي رفع مسائل فنآورانه مي‌پردازند. همچنين استارتاپ‌هاي منتخب در حوزه بنگاه‌هاي كوچك و متوسط طرح‌هاي خود را ارائه مي‌نمايند.
 
در روز نخست اين رويداد، 110 متقاضی، 200 فنآور و 40 مشاور توسعه فنآوری و کارگزار حضور دارند تا 139 نیاز فنآورانه شناسایی شده در سطح کشور را رفع کنند یا راهکاری برای رفع آن‌ها ارائه نمایند. براي اين منظور، 540 نشست رودررو بين فنآوران و متقاضيان برنامه‌ريزي شده است.
 
در روز دوم، رويداد ملي استارتاپ‌هاي حوزه توسعه SMEها و شهرك‌هاي صنعتي با حضور 10 استارتاپ برگزيده رويدادهاي استاني برگزار مي‌شود. در اين رويداد، برگزيدگان رويدادهاي استاني با حضور شتاب دهندگان و سرمايه‌گذاران با هم به رقابت مي‌پردازند و 3 ايده برتر به‌عنوان برندگان اين رويداد معرفي مي‌شوند.
 
۱۷۰۰ واحد صنعتی ‌به چرخه تولید بازگشت
معاون صنايع كوچك سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در آئين گشايش رويداد ملي تبادل فنآوري بنگاه‌هاي كوچك و متوسط و استارتاپ‌ها در كرج اظهار داشت: در این رویداد بیش از ۴۰۰ نشست میان واحدهای صنعتي کوچک و متوسط و واحدهای فنآور برگزار خواهد شد.
 
اصغر مصاحب با اشاره به اهمیت بحث نرم افزاری و رویکرد فنآورانه که باعث شده بسیاری از معضلات صنایع مرتفع شوند، افزود: ۵۴۰ شرکت متقاضی حضور در این رویداد ملی بودند که این مهم، امیدبخش روزهاي خوب برای حوزه صنعت است.
 
وي اضافه كرد: واحدهای فنآور و مراکز علمی و پژوهشی کشور به این باور رسیده‌اند که می‌توانند در کنار صنعت قرار بگیرند و صنعت نیز متقابلاً می‌تواند از ظرفیت این بخش استفاده کند.
 
معاون صنايع كوچك سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با اشاره به اين‌كه نیازهای فنآورانه یکی از نیازهای امروز حوزه صنعت در کشور است، ادامه داد: در گذشته بیشتر نیازها به سمت تجهیزات و ادوات سخت افزاری ‌بود، اما امروزه ‌این نیازها با استفاده از دستاوردهای نرم افزاری و رویکرد فنآورانه سبب تأمین بسیاری از نیازها در حوزه صنعت می‌شود.
 
مصاحب اعلام كرد: در شش ماهه نخست سال جاری 529 واحد صنعتی در کشور احیاء شده‌اند و برنامه سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ايران برای حمایت از احیاء واحدهای تولیدی در کشور، بازگشت حدود 1400 واحد تا پایان سال است که سعی می‌کنیم بر اساس برنامه عمل کنیم.
 
وي با بیان این‌که در سال گذشته حدود 1700 واحد تولیدی در کشور احیاء و به چرخه تولید بازگشتند، تصريح کرد: عمده مشکلات واحدهای تولیدی بر اساس بررسی‌های میدانی و خود‌ اظهاری جمع‌آوری شده، تأمین مالی، توسعه بازار و تأمین مواد اولیه است؛ اما به نسبت خود‌ اظهاری واحدها، مواردی مانند اختلاف شرکاء و تملک بانک‌ها نيز از جمله موضوعات دیگرند.
 
معاون صنايع كوچك سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با اشاره به وجود 816 شهرک و ناحیه صنعتی دولتی در کشور گفت: مجوز ۹۰ شهرک و ناحیه صنعتی بخش خصوصی نيز در کشور صادر شده است که بیش از ۵۰ شهرك به بهره‌برداری رسیده‌ و مابقی درحال ساخت و ساز مي‌باشند.
 
۱۶۰ واحد دانش بنیان در استان البرز وجود دارد
معاون هماهنگي امور اقتصادی استانداری البرز نيز در اين آئين از صادرات ۴۰۰ میلیون دلاری محصولات واحدهای تولیدی در استان البرز خبر داد.
 
جهانگیر شاهمرادی اظهار داشت:‌ امروز بیش از 94 تا 96 درصد صنایع کشور را صنایع کوچک تشکیل می‌دهد.
 
وي با بیان این‌که صنایع کوچک به دليل چابك بودن، در صورت ایجاد مشکل سریعاً تغییر خط تولید داده و در بازار و تولید موقعیت خود را حفظ می‌کنند، بیان کرد: مهم‌ترین چالش صنایع کوچک در حوزه تولید و اقتصاد کشورمان، کمبود دریافت اطلاعات از یکدیگر است.
 
معاون هماهنگي امور اقتصادی استانداری البرز با بیان این‌که واحدهای صنعتی کوچک برای ثبت سفارش و بازاریابی ممکن است مشکلاتی داشته باشند‌، افزود: در شهرک‌های صنعتی فضای مناسبی برای استفاده از این ظرفیت‌ها  وجود دارد و برگزاری این رویداد ملی یک اتفاق بسیار خوب است.
 
شاهمرادی اضافه كرد: در شرایط امروز باید بتوانیم بین واحدهای صنعتی هم افزایی و تبادل اطلاعات ایجاد کنیم تا مشکلات آن‌ها در زمینه تولید برطرف شود.
 
وی با بیان این‌که در کنار نقش کیفیت کالا باید قیمت تمام شده آن نیز در دنیا رقابت پذیر باشد، ادامه داد: امروز خوشبختانه در شرایط تحریم نیز کالاهای تولیدی کشورمان را به فروش می‌رسانیم، به گونه‌ای که در استان البرز در هفت ماهه نخست سال جاری حدود ۴۰۰ میلیون دلار صادرات کالا به سایر کشورها داشتیم.
 
معاون هماهنگي امور اقتصادی استانداری البرز در بخش دیگر سخنان خود به اهمیت تبادل فنآوری نیز اشاره كرد و گفت: در سال‌های گذشته ارتباط صنعت و دانشگاه بیشتر شده و یافته‌های دانشگاهی به حوزه صنعت معرفی می‌شوند و دانشگاه نیز نیازهای صنعت را رفع می‌کند.
 
شاهمرادی خاطرنشان كرد: بالغ بر ۱۶۰ واحد دانش بنیان در البرز وجود دارد و در این استان صنایعی فعال هستند که صفر تا صد فعالیت آن‌ها حاصل اقدامات دانش بنیان است.
 
وی با اشاره به اینکه امروز در میان دانشگاهیان و صنعتگران کشور فضا برای صنعتی شدن فراهم شده است، تصريح كرد: تفاهم‌نامه‌هایی كه امروز میان بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط و شرکت‌های فنآور در قالب اين رویداد ملی منعقد می‌شود، باید به‌درستی مورد توجه و بررسی قرار گیرد، چون در سال‌های بعد می‌تواند گره گشای بسیاری از مشکلات دیگر واحدهای صنعتی باشد.
 
نیازهای فنآورانه واحدهای صنعتی را بدون تکیه بر سایر کشورها مي‌توان مرتفع کرد
در ادامه اين آئين، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی البرز نيز اظهار داشت: در این رویداد، ۷۰ واحد فنآور شرکت دارند و ۱۶۲ پروپوزال از کل کشور ارائه شده که از این تعداد ۱۵ پروپوزال مربوط به استان البرز است.
 
محمد امین بزازي‌پور فرشی با اشاره به عدم حضور كشورهاي ترکیه و کره جنوبي در این رویداد دو روزه افزود: با توجه به شرایطی که برای ایران ایجاد شده است، این دو کشور در قالب نامه رسمی از حضور در این رویداد انصراف دادند.
 
وي با اشاره به این‌که در بحث تبادل فنآوری نمی‌توان کشور را ایزوله کرد، ادامه داد: بدون شک شرایط پیش آمده زمینه‌ای را برای توجه بیشتر به اقتصاد مقاومتی که بر دو محور "درون نگری" و "برون زایی" تأکید دارد، فراهم می‌کند.
 
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی البرز اضافه كرد: با تکیه بر توان و تخصص پژوهشگران جوان ایرانی می‌توان نیازهای فنآورانه واحدهای صنعتی را بدون تکیه بر سایر کشورها مرتفع کرد.
 
بزازي‌پور فرشی خاطرنشان کرد: باید از شرایط به‌وجود آمده به‌عنوان یک فرصت در راستای به فعلیت رساندن پتانسیل‌های داخلی در حوزه فنآوری و ارتباط بیشتر صنعت و دانشگاه استفاده کرد.
 
وي در ادامه به برنامه‌ریزی شرکت شهرک‌های صنعتی البرز برای افزایش توان تولیدی واحدهای صنعتی نیمه فعال و تعطیل اشاره کرد و گفت: واحدهاي صنعتی غیرفعال در استان البرز به چرخه تولید باز می‌گردند که از این تعداد تا کنون ۵۷ مورد عملیاتی شده است.
 
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی البرز افزود: بقیه این واحدها نیز تا پایان سال جاری فعالیت خود را از سر می‌گیرند که به‌طور متوسط اشتغالی که به‌واسطه فعالیت هریک از این واحدها ایجاد می‌شود، حدود ۱۵ نفر است.
 
شايان ذكر است، رويداد ملي تبادل فنآوري بنگاه‌هاي كوچك و متوسط و استارتاپ‌ها به همت سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران و شركت شهرك‌هاي صنعتي استان البرز، حمايت معاونت علمي و فنآوري رئيس جمهور، وزارت صنعت، معدن و تجارت و صندوق نوآوري و شكوفايي و با مشاركت استانداري البرز، سازمان صنعت، معدن و تجارت استان البرز، اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعي استان البرز، پارك علم و فنآوري البرز، شهرداري كرج، دانشگاه آزاد اسلامي واحد كرج و خانه استارتاپ در روزهاي 18 و 19 آذر در كرج برگزار مي‌شود.
 
‌در دنياي امروز «نوآوري» و «فنآوري» نيازمندي‌هاي اساسي صنايع براي رشد مستمر مي‌باشد كه نتيجه آن، منجر به بهبود صادرات و رقابت پذيري محصولات و خدمات در سطح جهاني است. سياست دولت‌ها در کشورهاي توسعه يافته و درحال توسعه، تقويت و ارتقاء بنيه علمي و فني شرکت‌هاي فراهم‌ کننده خدمات فنآوري، تحقيق و توسعه، استارتاپ‌ها و ايجاد بستر مناسب براي هرچه تخصصي‌تر شدن فعاليت آن‌هاست.
 
سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران در كنار ايجاد زيرساخت مناسب براي فعاليت و همكاري بنگاه‌هاي كوچك و متوسط، استارتاپ‌ها و فنآوران در شهرك‌هاي صنعتي و فنآوري، برنامه توسعه فنآوري اين بنگاه‌ها را با تكيه بر توانمندي‌هاي خود و بهره‌گيري از ظرفيت‌هاي علمي و اجرايي كشور با شناسايي و مستندسازي نيازهاي فنآورانه و پيگيري رفع آن در دستور كار خود قرار داده است.
 
يكي از برنامه‌هاي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران در اين حوزه، برگزاري رويدادهاي تبادل فنآوري با هدف رودررو قرار دادن فنآوران و متقاضيان و به‌هم رساني آن‌هاست. رويداد به‌هم رساني مكاني است كه شركت‌هاي متقاضي يك فنآوري يا داراي نياز فنآورانه و فنآور تأمين كننده نياز، طي يك فرآيند به‌هم رساني براي تبادل واقعي همديگر را ملاقات مي‌كنند. در جريان اين ملاقات، امكان امضاي تفاهم نامه همكاري مشترك و در نهايت عقد قرارداد انتقال فنآوري/ دانش فراهم مي‌شود.
 
سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران اين مهم را از طريق سازوكار مركز مبادله فنآوري و فن بازار و به كمك مشاوران توسعه فنآوري و كارگزاران تبادل فنآوري به‌عنوان ساختار كليدي بين دو طرف فراهم ساخته و در حوزه كسب و كارهاي نوپا نيز از سال 1397 با برگزاري رويدادهاي استارتاپي در حوزه توسعه SMEها و شهرك‌هاي صنعتي، از ايده‌هاي برگزيده اين رويدادها در راستاي تجاري سازي محصول/ خدمت حمايت‌هاي نرم افزاري و سخت افزاري به‌عمل مي‌آورد.

تاريخ: 1398/09/18  | ساعت: ١٤:٤٧ | شناسه: ٨٦٠٥ | تعداد نمايش: 1218


خروج