معرفی استان
 

البرز ؛ ایران کوچک


"البرز ؛ ایران کوچک "

"البرز؛ قطب اقتصادی ایران"

استان البرز را بهتر بشناسیم

استان البرز سی و یکمین استان‌ ایران است.

در جلسه هیئت دولت جمهوری اسلامی ایران در تاریخ ۱۲ بهمن ماه ۱۳۸۸ خورشیدی، لایحه تأسیس استان البرز تصویب و به مجلس شورای اسلامی فرستاده شد.

در ادامه با تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۱۳۸۹/۴/۷ استان البرز بطور رسمی شکل گرفت.

در این طرح پیشنهادی کرج به عنوان مرکز استان درنظر گرفته شده‌است.

این شهر در ۲۰ کیلومتری غرب تهران قرار گرفته که با جمعیتی بالغ بر ۱٬۳۷۷٬۴۵۰ نفر، پنجمین شهر پرجمعیت ایران پس از شهرهای تهران، مشهد، اصفهان و تبریز محسوب می‌گردد.

نام این استان جدید هم از رشته کوه‌های البرز گرفته شده‌است که بخش مهمی از آن از شمال این استان می‌گذرد.

در تاریخ ۲۲ شهریور ۱۳۸۹ با حضور وزیر کشور، استانداری البرز رسما شروع به فعالیت نمود و دکتر عیسی فرهادی نیز به ‌عنوان نخستین استاندار البرز انتخاب شده ‌است.
موقعیت و مشخصات استان البرز

سرزمین کهنسال البرز که آئین ها، سنت ها و آداب و رسوم دیرپایش همواره گویای جاودانگی و قدرت ریشه دار فرهنگ آن بوده است، در خود هزاران رمز و راز دارد.

یادها، یادبودها و آثار باستانی که تاریخ پربارش را به نظاره می نشیند، در کنار دستاوردهای بزرگ علمی، صنعتی و اقتصادی، در جمهوری اسلامی چهره روشن این استان سربلند را به تصویر می کشد و سرزمین البرز را در پیش چشم محققان، گردشگران و مسافران مشتاق، دیدنی تر و شنیدنی تر از هر جایی به نمایش می گذارد.

سرزمین البرز تکه ای از پارس قدیم و سرزمین مادهاست و در رسایی فرهنگ، قدمتی به بلندای تاریخ فرهنگ ایران زمین دارد. یافته ها و داده های باستان شناسی، زبان شناسی و قوم نگاری در دل هزارتوی واژگان سرشار از رمز و راز این مردم، گویای سرگذشت هزاره های گمشده است.

دامنه رشته کوههای البرز از دیرباز به دلیل آب و هوای مناسب و رودخانه های جاری و پناهگاه های مطمئن، همیشه محل استقرار موقت و دائم اقوام و گروههای مختلف بوده است.

طبق منابع و اسناد تاریخی و مطالعات باستان شناسی و وجود آثاری چون تپه ها و محوطه های باستانی و ابنیه تاریخی در مناطق کرج، طالقان، ساوجبلاغ و نظرآباد همگی بیانگر و معرف آن است که در ادوار گذشته این منطقه از فرهنگ غنی پیش از تاریخ برخوردار بوده است.

زیبایی های ناشناخته با طبیعتی حیرت انگیز، وجود رودخانه های آب شیرین مانند رودخانه کرج، شاهرود، کردان و چشمه سارهای بسیار زیبا، غارهای طبیعی، آبشارهای مرتفع، کوههای بلند و سر به فلک کشیده و استوار، درختان کهنسال، پوشش گیاهی و جانوری متنوع، چشمه های آب معدنی با خواص درمانی، این استان را به لحاظ وجود پدیده های طبیعی به یکی از زیباترین استان های گردشگری کشور تبدیل کرده است. وجود جاذبه های گردشگری چون مناظر طبیعی- تاریخی محور کرج- چالوس بعنوان ‹‹یکی از زیباترین جاده های گردشگری جهان›› در منطقه البرز، هوای مطبوع و لطیف، چشم اندازهای بدیع و فضای مناسب روستاهای کوهستانی آن، از جمله عواملی است که این استان هر ساله پذیرای میلیونها میهمان و مسافر نوروزی از داخل و خارج کشور می باشد.استان البرز با وسعت 5800 کیلومتر مربع در شمال ایران و در دامنه رشته کوههای البرز مرکزی واقع شده است. جمعیت استان حدود 5/2 میلیون نفر است که مرکز آن شهر کرج است. شهرستان های دیگر این استان ساوجبلاغ، نظرآباد، اشتهارد، فردیس و طالقان می باشند. آب و هوای این استان تحت تأثیر سلسله کوههای البرز، دارای زمستانهای سرد و تابستان های معتدل است. جنوب استان به دلیل مجاورت با دشت، آب و هوای خشک و گرم دارد و این ویژگی خاص این منطقه به شمار می رود که از یک سو به رشته کوههای پر برف البرز می رسد و از سوی دیگر به حاشیه یکی از خشک ترین بیابان های ایران منتهی می شود. همچنین به دلیل وجود ناهمواری های طبیعی از دره های عمیق و دشت های وسیعی تشکیل شده است که با پوشش گیاهی مناسب و باغ های سرسبز، بازدیدکنندگان را به سوی خود جذب می کند.شرکت شهرکهای صنعتی استان البرز

در سی ام تیرماه 1390 هجری شمسی، شرکت شهرکهای صنعتی استان البرز به منظور بستر سازی مناسب برای سرمایه گذاری در بخش صنعت استان البرز، هماهنگی و استفاده مطلوب از امکانات شهرکهای صنعتی و تحقق بخشیدن به فرمایش مقام معظم رهبری در پیشقراولی توسعه اقتصادی کشور، به طور رسمی آغاز بکار نمود.

مزیت ها و فرصت های سرمایه گذاری در استان البرز

همسایگی با 4 استان مهم صنعتی کشور و واقع شدن در مسیر ارتباطی 11 استان ایران

وجود مراکز بزرگ صنعتی کشور در استان البرز

وجود فرودگاه و منطقه آزاد پیام با معافیتهای گمرکی و مالیاتی ویژه

برخورداری از خط راه آهن سراسری ایران و ارتباط آن با کشورهای همسایه

وجود معادن مختلف

وجود 13 شهرک صنعتی وناحیه صنعتی مصوب و غیر مصوب و بزرگترین شهرک صنعتی ایران در منطقه اشتهارد

و ...

نزدیکی به بازار بزرگ جمعیتی پایتخت

وجود پتانسیل‌های مطلوب برای توسعه مانند دانشگاهها و مراکز آموزشی و تحقیقاتی

همدلی و همراهی مدیران ارشد استان در حمایت جدی از سرمایه گذاران .

البرز ، ایران کوچک