×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست خبری عنوان كرد:

سند راهبردی صنعتی در كشور تهيه می‌شود/ بهره برداري از ۳۹۵ طرح صنعتی و 390 پروژه عمراني در شهرك‌ها و نواحي صنعتي كشور/ اجراي ۲ هزار و ۲۳ قرارداد فعال پروژه‌های زیرساختی به ارزش ۶ هزار میلیارد تومان و با متوسط پیشرفت فیزیکی ۶۱ درصد/ بازگشت یک‌ هزار و ۷۱۷ واحد صنعتي راکد به چرخه تولید از ابتداي امسال

علی رسولیان روز یکشنبه در نشست خبری به مناسبت فرارسیدن دهه فجر انقلاب اسلامی به دیدار اخیر جمعی از تولید کنندگان و صنعتگران با رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و گفت:‌ در این سند راهبردي اهدافی همچون بهبود فضای کسب و کار، حمایت از شرکت‌های دانش‌ بنیان، استفاده از ظرفیت‌های موجود صنعتی و ... دیده و برنامه‌ریزی خواهد شد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تهيه سند راهبردی صنعتی از توصیه‌های جدی رهبر معظم انقلاب و از رویکردهای مهم وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان صنایع کوچک و شهرك‌هاي صنعتي ايران است که در دستور کار قرار می‌گیرد.

به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، علی رسولیان روز یکشنبه در نشست خبری به مناسبت فرارسیدن دهه فجر انقلاب اسلامی به دیدار اخیر جمعی از تولید کنندگان و صنعتگران با رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و افزود:‌ در این سند راهبردي اهدافی همچون بهبود فضای کسب و کار، حمایت از شرکت‌های دانش‌ بنیان، استفاده از ظرفیت‌های موجود صنعتی و ... دیده و برنامه‌ریزی خواهد شد.

وي در ادامه به طرح‌هاي صنعتي و پروژه‌های زيرساختي سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در دهه مبارك فجر اشاره و اضافه کرد: در این ایام ۳۹۵ طرح صنعتی در رشته‌ فعاليت‌هاي مختلف صنعت و تولید در شهرك‌ها و نواحي صنعتي كشور به بهره برداری می‌رسد.

رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران ادامه داد: ‌در همین راستا در ۳۱ استان کشور یک هزار و ۱۴۳ میلیارد تومان پروژه عمرانی آماده افتتاح شده است که در قالب ۳۹۰ پروژه تعریف شده و در ۲۲۸ شهرک، ناحیه صنعتی و منطقه ویژه اقتصادي اجرایی می‌شود و اجرای آن‌ها به تأمین زیرساخت‌های صنعتی در اين مناطق کمک خواهد کرد.

رسولیان بیان‌ كرد: این پروژه‌ها در حوزه‌های آب رسانی، برق رسانی، تصفیه فاضلاب، محوطه‌ سازی، اصلاح معابر، گاز رسانی، آتش‌ نشانی، مخابرات و ... خواهد بود.

به گفته وي، اکنون ۸۳۲ شهرک و ناحیه صنعتی فعال در سطح کشور شامل 506 شهرک، 326 ناحیه و چهار منطقه ویژه اقتصادي وجود دارد و امسال برای تأمین زیرساخت‌های آن‌ها ۶ هزار و ۲۴۸ میلیارد تومان هزینه شده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت يادآور شد: ۴۸ هزار و ۵۳۵ واحد صنعتی و تولیدی در سطح شهرك‌ها و نواحي صنعتي درحال بهره‌برداری و فعاليت هستند که ۴۲ درصد واحدهای خرد (زیر ۱۰ نفر کارکن)، ۵۱ درصد واحدهای کوچک (بین پنج تا ۱۰ نفر کارکن)، پنج درصد واحدهای متوسط (۵۰ تا ۱۰۰ نفر کارکن) و ۲ درصد واحدهای بالای ۱۰۰ نفر کارکن را دربر مي‌گيرند.

رسوليان اظهار داشت: در مجموع ۱۰ هزار و ۴۱۵ مگاوات برق در شهرک‌ها و نواحی صنعتی تأمین شده و کسری برق ۲ هزار و ۳۷۲ مگاوات است.

وي افزود: برای امسال با وزارت نیرو برای تأمین افزون بر ۲ هزار و ۵۰۰ مگاوات برق در شهرک‌ها و نواحی صنعتی مشارکت کردیم و توسعه نیروگاه‌های مقیاس کوچک و نیروگاه‌های خورشیدی را در دستور کار داریم.

رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اضافه كرد: همچنین ۱۶ هزار و ۵۵۸ لیتر در ثانیه آب برای شهرک‌ها و نواحی صنعتی تأمین شده و دو رویکرد استفاده از پساب شهری و تصفیه آن‌ها و بازیافت آب صنعتی موجود را برای تأمین آب واحدهاي توليدي در برنامه داریم.

رسولیان ادامه داد:‌ هم‌ اکنون ۲ هزار و ۲۳ قرارداد فعال در پروژه‌های عمرانی و زیرساختی شهرک‌ها و نواحي صنعتي به مبلغ ۶ هزار میلیارد تومان درحال اجراست و متوسط پیشرفت فیزیکی آن‌ها ۶۱ درصد است.

وي با اشاره به قول سال گذشته خود مبنی بر ایجاد یک‌ هزار واحد کارگاهی در سطح شهرک‌ها و نواحي صنعتي در راستای تقویت کسب و کارهای کوچک اعلام كرد: تا امروز ۷۹۱ واحد از آ‌ن‌ها تکمیل شده و ۲۰۹ واحد دیگر را در دست احداث داریم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تقاضاهای موجود برای افزایش وسعت شهرک‌های صنعتی بیان‌ كرد: از ابتدای امسال تا امروز هفت هزار هکتار به وسعت شهرک‌ها و نواحی صنعتی كشور افزوده شده است.

رسولیان با اشاره به پیگیری‌های انجام شده از افرادی که در سال‌های گذشته از مجموعه زمین دریافت کرده بودند اما واحدشان به بهره‌برداری نرسیده بود، اظهار داشت: ۹ درصد از این واحدها در مرحله نصب ماشین آلات، چهار درصد در مرحله ایجاد سالن‌های تولیدی، هفت درصد در مرحله نصب اسکلت و بقیه در مراحل دیوارکشی، تخصیص زمین و ... هستند. این درحالی است که تا پایان پارسال فقط سه‌ هزار واحد در مرحله نصب ماشین آلات بودند.

وی در موضوع مبارزه با سوداگری و دلالی زمین در شهرک‌ها و نواحی صنعتی نيز تصریح‌ کرد: از ابتدای امسال تا کنون ۸۸۰ قرارداد به مساحت ۷۷۸ هکتار از طرف‌هاي قراردادي كه هيچ اقدام صنعتي و توليدي بر روي زمين خود انجام نداده و راكد بوده‌اند، بازپس گرفته شد.

رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران گفت: ‌امسال تعداد واحدهای راکد مستقر در شهرك‌ها و نواحي صنعتي كشور درحال کاهش است، به‌طوری که در هم‌سنجی با پارسال، ۱۸ درصد از تعداد واحدهای غیرفعال کاسته شده است.

رسولیان افزود: آخرین پایش‌ها در این حوزه حاکی است که ۱۲ هزار و ۶۷ واحد در داخل و خارج شهرک‌ها و نواحی صنعتی راکد هستند که ۶ هزار و ۸۱۴ واحد در داخل شهرک‌ها واقع شده‌اند.

وي اضافه کرد: از مجموع واحدهاي یاد شده، ۶۲ درصد آن‌ها امکان راه‌ اندازی مجدد دارند، ۵۷ درصد آن‌ها برای راه‌ اندازی مجدد اعلام آمادگی کرده و ۵۰ درصد آن‌ها نیازمند عارضه یابی دقیق هستند.


معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: ۲۰۹ مشکل در ۲۰ سرفصل به‌عنوان چالش‌های واحدهای صنعتي و توليدي راکد در كشور شناسایی شده است.

رسوليان خاطرنشان‌ کرد: از ابتدای امسال تا کنون یک‌ هزار و ۷۱۷ واحد صنعتي راکد به چرخه تولید بازگشتند که یک‌ هزار و پنج واحد آن‌ها از زمان آغاز به‌ کار دولت سیزدهم بوده است.


وی با اشاره به اين‌كه اکنون ۶ شهرک فناوری و ۳۸ مرکز خدمات فناوری و کسب و کار درحال فعاليت در كشور است، تصريح كرد: حمایت از شرکت‌های دانش‌ بنیان مطابق تأکید رهبر معظم انقلاب در دستور کار است، به‌طوری که تخفیف ۱۰ درصدی در واگذاری اراضی به آن‌ها، در اولویت قرار گرفتن برای بهره برداری و همچنین واگذاری اراضی به آن‌ها انجام می‌شود.

رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اظهار داشت: از ابتدای امسال تا کنون ۱۳۰ شرکت دانش بنیان زمین با اقساط بلند مدت از این سازمان دریافت کرده‌اند.

رسوليان میزان صادرات صنایع کوچک مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی را در ۱۰ ماهه امسال حدود سه میلیارد دلار عنوان کرد که عمده آن‌ها در زمینه مواد غذایی، خشکبار، کیف و کفش، پوشاک، صنایع فلزی، کانی‌های غیرفلزی، شیمیایی و لوازم خانگی بوده است.

وي همچنین از راه‌ اندازی سامانه واگذاری الکترونیکی زمین
در شهرک‌ها و نواحی صنعتی در آینده‌ای نزدیک خبر داد و گفت: ‌با راه‌ اندازی این سامانه، همه فرآیندها به‌صورت الکترونیکی انجام شده و افراد می‌توانند از رایانه‌های شخصی خود به رؤیت اراضی پرداخته و همه فرآیندها را به‌صورت الکترونیکی پیگیر باشند.

© گزارش تصويري

تاريخ: 1400/11/17  | ساعت: ١٣:٣٠ | شناسه: ١٦٤٧٦ | تعداد نمايش: 355


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 10

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 295823

  • بازديدکنندگان امروز : 7854

  • کل بازديدکنندگان : 17356193


shoaresal-1400-2-min.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران می‌باشد