×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت در نشست با فعالان اقتصادي استان لرستان عنوان كرد:

نگاه ویژه رئيس جمهور به صنعت و توليد بايد در تمامي ارکان حاکمیت و دولت متبلور شود/ تدوين طرح آمايش سرزمين بر اساس ظرفیت استان‌ها در وزارت صنعت، معدن و تجارت/ بازگشت ۱۰۵۰ واحد صنعتي راکد به چرخه تولید/ روند كاهشي تعداد واحدهاي راكد و افزايشي طرح‌هاي صنعتي درحال ساخت و ساز در شهرک‌های صنعتي كشور

علی رسولیان شامگاه پنج شنبه در نشست با فعالان اقتصادي استان لرستان در محل فرمانداري بروجرد كه در آستانه سفر رئیس جمهور و جمعي از اعضاي هیأت دولت به اين استان انجام شد، اظهار داشت: رئیس جمهور نگاه ویژه‌اي به تولید و به‌ویژه احیاء واحدهای صنعتي راکد دارد، به‌طوري كه در تمامي سفرهاي استاني خود حداقل در محل يك كارخانه غيرفعال حضور يافته و از نزديك مسائل و مشكلات بخش صنعت و توليد كشور را به صورت ميداني پيگيري نموده است.

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت گفت: دولت سيزدهم در ابتداي راه با جديت در تلاش است روشی اتخاذ كند تا مداخلات دولت در حوزه اقتصاد به کمترین حد خود برسد.

به گزارش روابط عمومی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، علی رسولیان شامگاه پنج شنبه در نشست با فعالان اقتصادي استان لرستان در محل فرمانداري بروجرد كه در آستانه سفر رئیس جمهور و جمعي از اعضاي هیأت دولت به اين استان انجام شد، اظهار داشت: رئیس جمهور نگاه ویژه‌اي به تولید و به‌ویژه احیاء واحدهای صنعتي راکد دارد، به‌طوري كه در تمامي سفرهاي استاني خود حداقل در محل يك كارخانه غيرفعال حضور يافته و از نزديك مسائل و مشكلات بخش صنعت و توليد كشور را به صورت ميداني پيگيري نموده است.

وی اظهار امیدواري كرد نگاه ویژه رئيس جمهور به صنعت و توليد كه پيشران اقتصاد مقاومتي است، در تمامي ارکان حاکمیت و دولت، به‌خصوص نظام بانکي، بيمه‌اي و مالياتي كشور متبلور شود.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با اشاره به تدوين طرح آمايش سرزمين در وزارت صنعت، معدن و تجارت بر اساس ظرفیت استان‌ها افزود: بر اساس این طرح، لرستان و برخی از استان‌ها برای رسیدن به توسعه صنعتی نیازمند مشوق هستند.

رسولیان اضافه كرد: شما نمی‌توانید انتظار داشته باشید که یک سرمایه‌ گذار، تهران را رها کند و به استان لرستان بیاید، بدون این‌که به او مشوق داده شود.

وي ادامه داد: بخش عمده‌ای از طرح آمایش سرزمين انجام شده و در این سفر نيز دولت مصوبات خوبی را در بخش صنعت، معدن و تجارت با کمک نمایندگان مجلس شوراي اسلامي پیش بینی نموده که حداقل روی موضوع زیرساخت‌هاي صنعتي تأثیر جدی خواهد داشت.

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت بيان کرد: فارغ از حجم سرمایه گذاری‌هاي انجام شده در كشور كه تولید را درحال رشد نشان مي‌دهد، در عين حال به‌واسطه فعالیت بنگاه‌ها و فعالان اقتصادی، محدودیت‌هایی که برای واردات ایجاد شده و همچنين تحريم و كرونا، تمامي آمارها از رشد توليد در كشور حكايت دارند.

رسوليان همچنين با بيان اين‌كه از ابتدای امسال تا کنون ۱۰۵۰ واحد صنعتي راکد در كشور به همت فعالان اقتصادي به چرخه تولید بازگشته‌اند گفت: تعداد و حجم واحدهایی که به دلايل مختلف از ادامه فعاليت بازمانده و راکد شده‌اند، روند کاهشی به خود گرفته است.

وي افزود: در ابتدای امسال در ۳۳۰۰ طرح صنعتي درحال ساخت و ساز در شهرک‌های صنعتي، ماشین آلات نصب شدند، كه در حال حاضر این تعداد از چهار هزار و ۳۰۰ واحد نيز عبور کرده است.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با بیان این‌که تعداد طرح‌هاي صنعتي آماده بهره برداري در شهرك‌ها و نواحي صنعتي كشور درحال افزایش است، اضافه كرد: در عين حال مشکلاتی در زمینه تأمین مالی و تسهیلات بانکی وجود دارد و درحال سخت تر شدن است كه این موضوع فعالان اقتصادی را با مشکل مواجه کرده است.

رسولیان به مشكل وجود بروکراسی‌هاي مزمن در كشور نيز اشاره كرد و ادامه داد: با حذف موانع و مجوزهاي زائد که توسط رئيس و نمایندگان مجلس شوراي اسلامي با جديت درحال پيگيري و تصويب در قوه مقننه است، اميد می‌رود که فضاي پيرامون كسب و كار فعالان صنعتي و اقتصادي تسهيل و مولد اقتصاد درون زاي كشور باشد.

وي تصريح کرد: در مدل‌هاي موفق حكمراني در دنیا، کشورها توسط بخش خصوصی اداره می‌شوند، اما در كشور ما با وجود اين‌كه تلاش می‌کنیم به صنعت کمک شود، مداخلات دولت در حوزه اقتصاد زیاد است.

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت يادآور شد: هنگامی که پول نفت در اختیار داشتیم، اصلاً به صنعتگر و تولید کننده توجه نمی‌کردیم، اما در حال حاضر شرایطی ایجاد شده است تا به بخش صنعت و تولید توجه بیشتری شود.

رسولیان با بيان اين‌كه به‌واسطه شرایط خاص کشور باید نظارت‌هایی روی قیمت‌ها انجام شود خاطرنشان كرد: در عين حال باید روشی اتخاذ شود تا مداخلات دولت در حوزه اقتصاد نيز به کمترین حد خود برسد.

وی به پيگيري‌هاي نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی براي تسهيل فضای کسب و کار و کاهش مداخلات دولت در حوزه اقتصاد نيز اشاره كرد و گفت: متأسفانه فعال اقتصادی که تمایل به انجام کار و سرمایه گذاری دارد، در بروکراسی‌هاي اداری گرفتار می‌شود. از سوي ديگر، بانک‌ها هم علي‌رغم فرآیند و مسیر درستی كه طي می‌کنند، از وضعیت خوبي برخوردار نیستند؛ چرا كه بعضاً تسهیلاتی که به متقاضیان داده‌اند، بازپرداخت نشده و این برای‌شان مشکلات عدیده‌اي ایجاد کرده است.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران همچنين با بیان این‌که اعتقادی به محرومیت لرستان ندارم، افزود: این استان بهترین پتانسیل را به لحاظ شرایط آب و هوایی دارد، اما برای ما جای سئوال است که چرا این استان با چنین ظرفیت‌هایی رشد نکرده است؟!

رسولیان اضافه كرد: برای توسعه شهرک‌های صنعتی علی‌رغم این‌که در استان لرستان زمین نداریم، مجبور هستیم به علت استقبال سرمايه گذاران، اراضي مناسب را خریداری و به شهرک صنعتي تبديل نمايیم.

وي ادامه داد: وزارت نيرو باید آب و برق و گاز را تا در شهرک صنعتی و حتي واحد توليدي تأمین کند، اما به علت مشكلات مالي كه دولت با آن دست به گريبان است، در موارد متعددي براي اين‌كه كار روي زمين نماند، خودمان به‌صورت مستقيم يا مشاركتي هزینه می‌کنیم.

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت همچنين آمادگي سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران را براي ارائه خدمات و ايجاد شهرك صنعتي توسط بخش خصوصي در استان لرستان اعلام كرد.

رسوليان اظهار داشت: برای دو شهرک صنعتي شماره 1 و 2 شهرستان بروجرد، درحال طراحي برنامه توسعه هستيم، كه در صورت توافق نهايي، از محل منابع داخلي اين سازمان براي خريد اراضي مورد نظر مساعدت خواهيم نمود.

وي تصریح کرد: مسائل و مشكلاتي كه در جريان سفر استاني رئيس جمهور و هيأت دولت به لرستان از سوي فعالان اقتصادي مطرح و پيگيري شد، براي رسيدگي و تصميم گيري لازم به وزير صنعت، معدن و تجارت ارائه خواهد شد.

در نشست معاون وزير صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با فعالان اقتصادي استان لرستان، عباس گودرزی و فاطمه مقصودی نمایندگان مردم بروجرد و اشترینان در مجلس شورای اسلامی، احمد گودرزی معاون استاندار و فرماندار ویژه بروجرد، بهزاد منصوری رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت و بختیار رازانی مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی حضور داشتند.

© گزارش تصويري

تاريخ: 1400/09/19  | ساعت: ٠٨:٣٠ | شناسه: ١٥٩٣٧ | تعداد نمايش: 294


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 12

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 966696

  • بازديدکنندگان امروز : 7269

  • کل بازديدکنندگان : 16795715


shoaresal-1400-2-min.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران می‌باشد