×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت در نهمین همایش نشان تجاری در مشهد عنوان كرد:

در شرایط سخت اقتصادی کنونی، فعالان اقتصادی نقش مؤثری در تأمین نیازهای ارزی و مالی کشور ایفا می‌کنند/ اجراي بیش از چهار هزار و 400 طرح صنعتی در شهرك‌ها و نواحي صنعتي كشور/ عمق داخلی سازی و تولید صنعتی در کشور درحال افزایش است

علی رسولیان روز چهارشنبه در نهمین همایش نشان تجاری با رويكرد حمايت و رفع موانع توسعه برندهاي ملي در محل سالن همايش‌هاي ساپکوي مشهد، بر تکمیل زیرساخت‌های صنعتی، معدني و تجاری در کشور تأکید كرد و گفت: اگر واحد تولیدی در نقطه‌ای از کشور با مشکل تأمین آب، برق یا گاز مواجه باشد، خود را موظف می‌دانیم که به‌عنوان بخشی از دولت، برای حل مشکلات آن واحد راهکار پیدا کنیم.

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت گفت: با توجه به لزوم اتخاذ تصمیمات مبتنی بر ظرفیت‌های سازماني، درحال پیگیری برای دستيابي به مدل منسجمی از تأمین زیرساخت‌های مورد نياز بخش تولید هستیم و خود را متعهد می‌دانیم که آب و برق و گاز واحدهاي توليدي را در شهرک‌ها و نواحی صنعتی تأمين کنیم.

به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، علی رسولیان روز چهارشنبه با بيان اين مطلب در نهمین همایش نشان تجاری با رويكرد حمايت و رفع موانع توسعه برندهاي ملي در محل سالن همايش‌هاي ساپکوي مشهد، بر تکمیل زیرساخت‌های صنعتی، معدني و تجاری در کشور تأکید كرد و افزود: اگر واحد تولیدی در نقطه‌ای از کشور با مشکل تأمین آب، برق یا گاز مواجه باشد، خود را موظف می‌دانیم که به‌عنوان بخشی از دولت، برای حل مشکلات آن واحد راهکار پیدا کنیم.

وي اضافه كرد: در شرایط سخت اقتصادی کنونی، فعالان اقتصادی نقش مؤثری در تأمین نیازهای ارزی و مالی کشور ایفا می‌کنند؛ با این حال آمارها طی دو سال گذشته نشان می‌دهد که بخش تولید رشد کرده و بنگاه‌های اقتصادی درحال توسعه هستند، كه این مهم در عمده شهرک‌های صنعتی کشور به چشم می‌خورد.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران ادامه داد: هم اینک با وجود تداوم شرايط همه گيري كرونا و تحريم‌هاي تحميلي، بیش از چهار هزار و 400 طرح صنعتی در شهرك‌ها و نواحي صنعتي كشور درحال اجرا بوده، ماشین آلات شمار زيادي از آن‌ها نيز درحال نصب، و صادرات تولیدات داخلی نیز درحال افزایش است.

رسولیان همچنين با بيان اين‌كه عمق داخلی سازی و تولید صنعتی در کشور درحال افزایش است، اظهار داشت: هم اینک واردات مواد اولیه به كشور درحال کاهش و واردات برخی دیگر نيز ممنوع شده یا تعرفه‌های بالایی برای آن درنظر گرفته شده که این مهم یک فضای رقابتی بهتری برای تولید کنندگان ایجاد کرده است.

وی تصريح كرد: در بخش صادرات توجه به این نکته که شاید آن‌چه کالاهای ایرانی را در خارج از کشور رقابتی کرده، ناشی از تفاوت قیمت کالاهای ایرانی با کالاهای خارجی است، اما برند شدن باید در اولویت قرار گیرد، زیرا صرفاً تفاوت قیمت نمی‌تواند براي هميشه تولیدات ایرانی را در فضای رقابتی حفظ کند.

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر تلاش تولید کنندگان برای برند شدن یا عرضه تولیدات باکیفیت و رقابت پذیر با کالاهای مشابه خارجی افزود: برگزاری چنین همایش‌هایی به ما کمک می‌‌کند که فعالان اقتصادی و سیاستگذاران در این حوزه به رقابت پذیر ماندن کالاهای ایرانی و برند شدن آن‌ها توجه بیشتری داشته باشند.

رسولیان با بیان این‌که تا کنون بیش از یک هزار و 400 نیاز فناورانه در شهرک‌های صنعتی كشور شناسایی شده است، اضافه كرد: 400 نیاز فناورانه کشور که امکان تولید آن نبود یا نیاز به فناوری بالایی داشت، توسط فعالان اقتصادی داخلی و شرکت‌های دانش بنیان تأمین شده است.

وی حمايت از شرکت‌های دانش بنیان یا نشان‌هاي تجاري ملي را از جمله سیاست‌هاي ويژه سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران عنوان كرد و ادامه داد: در تلاش هستیم تولید کنندگانی را که عمق داخلی سازی را افزایش داده، توان اقتصادی و قدرت رقابت بالایی با تولید کنندگان خارجی داشته و از امکان توسعه بیشتری در فضای رقابتی دنیا برخوردارند، مورد حمایت قرار دهیم تا بهتر و راحت‌تر به فعالیت خود ادامه دهند.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران خاطرنشان كرد: طرح آمایش صنعتی کشور با رویکرد توسعه مناطق محروم و ظرفیت سازی برای اشتغال، یکی از سیاست‌های دولت سیزدهم است که در بسیاری از استان‌ها آغاز شده و به نتیجه نهایی نیز رسیده است؛ چرا كه از این پس عمده سیاست‌ها و فعالیت‌های اقتصادی كشور مبتنی بر طرح آمایش خواهد بود.

رسولیان گفت: بر اساس طرح آمایش سرزمینی، ظرفیت‌ها و شرایط سرمایه گذاری هر استان و نوع فناوری در آن‌ها شناسایی می‌شود تا خدمات ارائه شده به آن‌ها منطبق بر این ظرفیت‌ها بوده، از توازن منطقی برخوردار باشد و از هدررفت منابع اعم از دولتی یا خصوصی جلوگیری کند.

وی با اشاره به تأکید رئیس جمهوری مبنی بر احیاء واحدهای تولیدی راکد در كشور افزود: سوابق و بررسی‌های انجام گرفته نشان می‌دهد که بیش از 42 درصد از واحدهای صنعتي راکد کشور یا توسط سرمایه گذاران جدید یا با مشارکت آنان احیاء شده است؛ به اين معنا که اگر بخواهیم واحدهای راکد را فعال کنیم، مسیرش فقط تأمین مالی یا کمک مالی بانک‌ها یا حل مشکلات جزئی واحدها نیست، بلکه مي‌توان واحدهای راکد را به دست افراد توانمند احیاء كرد و بین صاحبان واحدهای راکد با سرمایه گذاران توانمند کشور همگرایی به‌وجود آورد.

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت در ادامه بر رويكرد دخالت دادن بخش خصوصی در تصمیم گیری‌ها و مشورت گیری از آن‌ها تأكيد و اضافه كرد: ايجاد نخستین شهرک صنعتي پوشاک کشور در تهران، يكي از ثمرات موفقيت آميز تعامل و همكاري تنگاتنگ دولت و بخش خصوصي است.

رسوليان ادامه داد: با توجه به ايجاد زیرساخت‌های اين شهرک صنعتي طي دو سال گذشته و اخيراً اخذ مجوز راه اندازی؛ طراحی و شهرك سازي آن كاملاً مبتنی بر نظرات و استقبال شايان توجه فعالان بخش خصوصی صورت گرفت، و واگذاری زمين به فعالان اين صنعت نیز توسط تشکل‌های توانمند بخش خصوصی انجام خواهد شد.

وي در پايان ابراز اميدواري کرد پس از امكان سنجي و مكان يابي ايجاد شهرک صنعتي پوشاک در مشهد، با همكاري بخش خصوصی، زیرساخت‌های مورد نياز آن تأمین و چنين شهرکی در شأن مشهد مقدس احداث شود.

تاريخ: 1400/09/10  | ساعت: ١٦:٣٠ | شناسه: ١٥٨٤٢ | تعداد نمايش: 260


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 5

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 243468

  • بازديدکنندگان امروز : 1132

  • کل بازديدکنندگان : 16201049


shoaresal-1400-2-min.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران می‌باشد