×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست با اعضاي هيأت رئيسه اتاق اصناف ايران عنوان كرد:

گسترش تعامل و ارتباطات مؤثر با تشكل‌ها، راهبرد جدي وزير صنعت، معدن و تجارت است/ ایجاد شهرک‌هاي صنعتي با محوريت اصناف و حضور واحدهاي صنفي در شهرک‌های صنعتی مكمل توليد و توزيع محصول در بازارهاي داخلي و صادراتي است

علی رسولیان روز يكشنبه با بيان اين مطلب در نشست مشترك با اعضاي هيأت رئيسه اتاق اصناف ايران افزود: اصناف توانایی و ظرفیت بسیار خوبی در ایجاد اشتغال و گسترش تولیدات داخلی دارند و بخش عمده‌ای از تولید و اشتغال کشور در حوزه فعالیت کسب و کارهای صنفی و واحدهای توليدي خرد و کوچک و متوسط است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ايجاد هم افزایی بين بنگاه‌های كوچك و متوسط و اصناف توليدي، نقش مهمي در ايجاد اشتغال پايدار در کشور دارد.

به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، علی رسولیان روز يكشنبه با بيان اين مطلب در نشست مشترك با اعضاي هيأت رئيسه اتاق اصناف ايران افزود: اصناف توانایی و ظرفیت بسیار خوبی در ایجاد اشتغال و گسترش تولیدات داخلی دارند و بخش عمده‌ای از تولید و اشتغال کشور در حوزه فعالیت کسب و کارهای صنفی و واحدهای توليدي خرد و کوچک و متوسط است.

وي با اشاره به اين‌كه ایجاد شهرک‌هاي صنعتي با محوريت اصناف و حضور واحدهاي صنفي در شهرک‌های صنعتی مكمل توليد و توزيع محصول در بازارهاي داخلي و صادراتي شده است، اضافه كرد: با همکاری خوبی که بین شرکت شهرک‌های صنعتی و اتاق اصناف استان‌ها وجود دارد، هم افزايي لازم براي به‌هم رساني صنف و صنعت در كشور ايجاد شده است.

رئيس هيأت مديره و مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران همچنين از گسترش تعامل و ارتباطات مؤثر با تشكل‌ها به‌عنوان راهبرد جدي وزير صنعت، معدن و تجارت نام برد و ادامه داد: سيد رضا فاطمی امین احترام خاصی برای تشکل‌ها قائل هستند و اعتقاد دارند که اين وزارتخانه باید به‌جاي بنگاه داري به سمت حکمرانی حرکت کند؛ از اين رو فعاليت‌هاي اقتصادي براي دستيابي به اهداف ترسيم شده به تشكل‌ها و كسب و كارها واگذار خواهد شد.

رسوليان تصريح كرد: امسال برای نخستين بار برای توسعه کسب و کارهای کوچک و دانش بنیان شرایط و تسهيلات خاصی درنظر گرفته‌ايم كه در 5 ماه گذشته با استقبال خوب سرمايه گذاران صنفي و صنعتي مواجه شده است.

وي با اشاره به اين‌كه کل واحدهای کارگاهی احداث و واگذار شده در کشور تنها 4 هزار و 400 مورد بوده است، اظهار داشت: در سال جاري با نگاه اعتقادی به کسب و کارهای کوچک، ظرفیت احداث یک هزار و ۸۰۰ واحد کارگاهی در شهرک‌های صنعتی با محوریت بخش خصوصی را فراهم کرده‌ايم که اصناف سهم مهمي را در این بخش خواهند داشت.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: تدابیری اتخاذ کرده‌ایم که تشكل‌هاي بخش خصوصي نیز در تصمیم گیری‌‌‌ها و هیأت مدیره شركت شهرک‌های صنعتی استان‌ها مشارکت داشته باشند، كه از همکاری مستمر و اثربخش اتاق‌هاي اصناف در اين بخش نيز استقبال مي‌كنيم.

رسوليان به اصلاح اساسنامه سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران براي اخذ مجوز احداث شهرك‌هاي صنفي نيز اشاره و اضافه كرد: هدف ما از اين مصوبه دولت كه براي تأييد نهايي به شوراي نگهبان ارسال شده اين است که با کمک اتاق اصناف و اتحادیه‌های صنفی و با محوریت بخش خصوصی، برنامه ریزی و تأمين اعتبار لازم براي احداث شهرك‌هاي صنفي انجام شود.

وی با تأکید بر بررسی مدل‌های جدید دنیا در ساخت شهرک‌های صنفی ادامه داد: تأمین زیرساخت‌ها برای ایجاد شهرک‌های صنفی که برای فعالیت توليدي بنگاه‌های اقتصادی و اصناف است، باید در شأن آن‌ها صورت گیرد و همه زیرساخت‌ها فراهم باشد.

رئيس هيأت مديره و مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران يادآور شد: چارچوب مشخص همکاری برای این بخش باید تدوین و دستورالعمل‌های مشخصی برای تأمين مالي پروژه و نحوه ایجاد و واگذاری زمين تعیین شود، چرا كه از اين پس با شهرک‌های صنعتی متفاوتی مواجه خواهيم بود.

رسولیان تصریح کرد: دستورالعمل‌ها باید به گونه‌ای باشد که اتاق اصناف و بخش خصوصی صاحبان کار و اثرگذار باشند، كه اگر اتاق‌هاي اصناف راضی نباشند و نظر آن‌ها تأمین نشود و منجر به همگرايي بهتر و اشتغال و صادرات بيشتر نشود، در این صورت ما هرگز موفق نبوده‌ایم.

وي در پايان آمادگي مجموعه سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي و شركت‌هاي استاني تابعه را براي تدوين چارچوب‌هاي مشترک عملیاتی در راستاي اجراي تفاهم نامه همكاري منعقده و ايجاد شهرک‌های صنفی اعلام كرد.

بهره‌مندی اصناف از مزایای استقرار در شهرک‌های صنعتی و صنفی
رئیس اتاق اصناف ایران نيز در اين نشست با اشاره به ضرورت فراهم شدن زیرساخت‌های مناسب برای حضور اصناف در شهرک‌های صنفی گفت: با توجه به بهره‌مندی صنوف تولیدی از مزایای استقرار در شهرک‌های صنعتی، امیدواریم به‌زودی شاهد حضور بیشتر اصناف در شهرک‌های صنفی باشیم.

سعید ممبینی افزود: از تمامی ظرفیت‌هایی که در ایجاد شهرک‌های صنعتی وجود دارد، در جهت راه اندازی و توسعه شهرک‌های صنفی استفاده خواهد شد.

وي اضافه كرد: ساماندهی و ایجاد شهرک‌های صنفی با استفاده از مزایایی که دولت در شهرک‌های صنعتی قائل است در سطح کشور صورت خواهد گرفت و مطمئناً اتفاقات خوبی را در این بخش شاهد خواهیم بود که در حال حاضر این ظرفیت در برخی از استان‌ها ایجاد شده است.

رئیس اتاق اصناف ایران ادامه داد: اصناف به شکل زون (ناحیه) صنفی در شهرک‌های صنعتی اصناف مستقر می‌شوند که این موضوع باعث ساماندهی اصناف با هزینه و شرایط مناسب تری نسبت به ایجاد شهرک‌های صنفی مستقل می‌شود.

ممبيني يادآور شد: در سال‌های گذشته برخی از صنوف در قالب صنوف آلاینده مجبور به خروج از شهر بودند که می‌بایست در قالب تعاونی و یا به شکل خصوصی، شهرک‌های صنفی ایجاد می‌کردند و با توجه به این‌که حمایتی از سوی دولت در ارائه زمین و دیگر خدمات صورت نمی‌گرفت، این مسأله باعث هزینه بالای قیمت تمام شده برای اصناف بود.

وي با اشاره به انعقاد تفاهم نامه همكاري اتاق اصناف ایران با وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران اظهار داشت: با توجه به محدودیت‌های موجود در اساسنامه اين سازمان و با پیگیری‌هایی که در یک سال اخیر صورت گرفت، این مسأله اصلاح شد و امیدوار هستیم با امکانات ایجاد شده و رفع مشکلات، شاهد حضور و استقرار بیشتر اصناف برای استفاده از مشوق‌ها و مزایای شرکت شهرک‌های صنعتی در ایجاد شهرک‌های صنفی باشیم.

رئیس اتاق اصناف ایران افزود: یکی از مزایای حضور در شهرک‌های صنفی این است که با حمایت دولت، سازمان‌های خدماتی، زيرساخت‌هاي لازم از جمله آب، برق، گاز، تلفن و دیگر امکانات را تا در شهرک‌های صنفی فراهم مي‌کنند.

ممبيني اضافه كرد: قیمت زمین در شهرك‌هاي صنفي با قیمت کارشناسی شده و توافقی با شرکت شهرک‌های صنعتی در اختیار اصناف قرار مي‌گیرد و این مسأله، قیمت تمام شده را برای استقرار صنوف کاهش خواهد داد که بسیار حائز اهمیت است؛ چرا که در گذشته تمامی این هزینه‌ها به عهده صنوف بود.

خوشه سازی، برندینگ، هم افزایی و افزایش صادرات در شهرک‌های صنفی
يك عضو هیأت رئیسه اتاق اصناف ایران نيز در بخش ديگر اين نشست با اشاره به مشکلات و ایرادتی که از گذشته در زمینه ایجاد شهرک‌های صنفی وجود داشت گفت: به‌طور قطع ایجاد شهرک‌های صنفی برای اصناف مزایای زیادی را به دنبال خواهد داشت و فعالیت صنوف به‌صورت متمرکز باعث ایجاد خوشه سازی، برندینگ، هم افزایی و گرفتن سفارشات انبوه و صادرات خواهد شد.

محمود بنانژاد افزود: با توافقات صورت گرفته، مدیریت شهرک‌های صنفی نيز همانند شهرک‌های صنعتی به‌صورت هیأت امنايي خواهد بود و مشکلات کمتری برای اصناف در زمینه صدور پروانه کسب و پایان کار و همچنین مشکلاتی که اصناف با شهرداری‌ها در ایجاد مجتمع‌های صنفی داشتند، فراهم مي‌شود.

وي اضافه كرد: امیدوار هستیم که با تأیید مصوبه ایجاد شهرک‌های صنفی از سوی شورای نگهبان، شاهد ایجاد شهرک‌های صنفی با بهره‌مندی از تمام مزایایی که شهرک‌های صنعتی دارند، مانند معافیت مالیاتی در مناطق محروم تا ۱۳ سال و در مناطق غیرمحروم تا هفت سال و همین طور پایان شعاع ممنوعه که در گذشته می‌بایست این شهرک‌های صنفی در ۳۰ کیلومتری کلانشهرها ایجاد می‌شد که با این مصوبه نیاز به رعایت شعاع ممنوعه نیست و می‌توان در خارج از حریم شهری با فاصله شهرک‌ها ایجاد شوند، باشيم.

در این نشست، سيد حامد عاملي عضو هيأت مديره و معاون برنامه‌ريزي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، ابراهیم درستی مشاور و نماينده وزير صنعت، معدن و تجارت در هيأت رئيسه و جمعي از معاونان و مشاوران اتاق اصناف ايران نيز حضور داشتند.

© گزارش تصويري

تاريخ: 1400/06/08  | ساعت: ٠٩:٣٠ | شناسه: ١٤٩٣١ | تعداد نمايش: 447


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 21

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 295834

  • بازديدکنندگان امروز : 8137

  • کل بازديدکنندگان : 17356476


shoaresal-1400-2-min.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران می‌باشد