×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

معاون فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اعلام كرد:

کسری ۸۰۰۰ مگاواتی برق در شهرک‌های صنعتی/ ارائه مشوق برای نصب پنل خورشیدی در طرح‌هاي صنعتي درحال ساخت و ساز

فتحعلی محمدزاده با اشاره به کسری ۸ هزار مگاواتی برق در شهرک‌های صنعتی، تحریم را عامل عقب ماندگی در برنامه تولید برق با مولدهای مقیاس کوچک یا خود تولید دانست و گفت که این سازمان برای نصب پنل خورشیدی در شهرک‌ها و نواحي صنعتي، مشوق‌هایی درنظر گرفته است.

معاون فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با اشاره به کسری ۸ هزار مگاواتی برق در شهرک‌های صنعتی، تحریم را عامل عقب ماندگی در برنامه تولید برق با مولدهای مقیاس کوچک یا خود تولید دانست و گفت که این سازمان برای نصب پنل خورشیدی در شهرک‌ها و نواحي صنعتي، مشوق‌هایی درنظر گرفته است.

به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، فتحعلی محمدزاده در گفت‌وگو با خبرگزاري ایسنا درباره استفاده از پنل‌های خورشیدی برای تولید برق در شهرک‌های صنعتی افزود: حسب تصمیماتی که در هیأت مدیره اين سازمان اخذ شده، برای واحدهای صنعتی که زمین و پروانه ساخت گرفته و اقدام به ساخت و ساز مي‌کنند، در صورتي كه بتوانند همزمان در پشت بام سوله خود پنل خورشیدی برای تولید بیشینه ۱۰۰ کیلووات برق، نصب و از وزارت نیرو مجوز بگیرند تا به شبکه برق متصل شوند، ۵ تا ۱۰ درصد در قیمت زمین تخفیف قائل می‌شویم.

وی همچنین با اشاره به تفاهم نامه سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی با سازمان انرژی‌های نو وزارت نیرو اضافه کرد: در قالب این تفاهم نامه، دوره‌های آموزشی مختلفی در شهرک‌های صنعتی برگزار شده و تعرفه‌ها و ظرفیت‌های قانونی که دولت و وزارت نیرو برای توسعه و نهادینه کردن پنل‌های خورشیدی یا استفاده از انرژی‌های خورشیدی در دستور کار دارد، تشریح شده، واحد صنعتی در جریان‌اند و پنل‌های خورشیدی همواره به‌عنوان یکی از شاخص‌های ارزیابی در شرکت‌های استانی در دستور کار قرار گرفته است.

به گفته معاون فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، اقدامات مربوط به پنل‌های خورشیدی از سال ۱۳۹۸ آغاز شده و بر اساس شاخص‌های همان سال حدود ۵۰۰ کیلووات نهادینه ‌سازی شده است.

محمدزاده در پاسخ به این سئوال که با نصب پنل‌های خورشیدی، چند درصد از نیاز برق واحدهای صنعتی تأمین می‌شود، اظهار داشت: این موضوع بستگی به ظرفیت پنل و نیاز برق واحد تولیدی دارد؛ البته در کل نسبت زیادی نیست، اما این آمادگی وجود دارد که اگر وزارت نیرو ظرفیت‌های قانونی و تعرفه‌های خود را اصلاح کند، از ظرفیت ایجاد شده در سقف سوله‌های شهرک‌های صنعتی نیز برای تولید برق استفاده شود.

وي همچنین درباره مولدهای مقیاس کوچک یا خود تولید (CHP) نيز بيان كرد: در راستای انعقاد تفاهم نامه‌ با وزارت نیرو در سنوات گذشته، تا کنون ۱۱۰ هکتار زمین داخل شهرک‌های صنعتی برای تولید ۴۲۵۰ مگاوات برق به تولید برق با مولدهای کوچک مقیاس اختصاص یافته، اما با توجه به این‌که فناوری مورد نیاز این فرآیند وارداتی است، شرایط تحریم و نوسانات اقتصادی مشکلاتی ایجاد کرد که در نتیجه آن از ۱۱۰ هکتار حدود ۴۷۰ مگاوات به بهره برداری رسیده و مابقی هم در دستور کار قرار دارد.

به عبارت دقیق‌تر به گفته معاون فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، ۱۱۰ هکتار زمین در قالب ۴۵۳ قرارداد برای توزیع ۴۲۵۰ مگاوات برق تفاهم شده بود، اما آن‌چه محقق شده ۵۳ قرارداد برای تولید ۴۷۰ مگاوات در ۱۴ هکتار زمین است.

محمدزاده همچنین از افزایش تعرفه انرژی صنایع به شدت انرژی بر خبر داد و افزود: از اواسط اردیبهشت امسال در راستای بند (ز) تبصره (۱۵) قانون بودجه سال ۱۴۰۰، متوسط هر کیلووات ساعت انرژی به صنایعی که در بند (ز) هستند، در میان باری یعنی ۷ صبح تا ۷ شب ۳۵۵ تومان، در اوج بار یعنی از هفت شب تا ۱۱ شب ۷۱۱ تومان و کم باری یعنی از ۱۱ شب تا ۶ صبح، ۱۷۸ تومان خواهد بود.

به گفته وی، کل انرژی مورد نیاز شهرک‌های صنعتی در حال حاضر حدود ۱۸ هزار مگاوات است که حدود ۱۰ هزار مگاوات آن تأمین شده است. به‌نظر می‌رسد تولید سالانه برق در وزارت نیرو به دلیل کمبود منابع مالی، کمتر از حد تعیین شده بوده است.

تاريخ: 1400/04/26  | ساعت: ١٤:٣٠ | شناسه: ١٤٥٩٨ | تعداد نمايش: 382


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 11

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 187955

  • بازديدکنندگان امروز : 12378

  • کل بازديدکنندگان : 14800248


shoaresal-1400-2-min.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران می‌باشد