×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در شهرک صنعتی قرچک عنوان كرد:

تقاضای سرمایه ‌گذاری در شهرک‌های صنعتی دو برابر شده است/ هیچ دستگاهی نباید در تأمين زيرساخت‌هاي شهرك‌هاي صنعتي تعلل کند

علي رسوليان با اشاره به این‌که رفع مشکلات واگذاری اسناد مالکیت، سرمایه ‌گذاران را به ادامه مسیر ترغیب می‌کند، خاطرنشان كرد: شرکت شهرک‌های صنعتی در هر زمینه‌ای تعهد داشته باشد، ملزم به اجرا در اسرع وقت است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تقاضای سرمایه ‌گذاری در شهرک‌های صنعتی در سال گذشته دو برابر شده است.

به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، علی رسولیان روز پنج شنبه در نشست كارگروه تسهيل و رفع موانع توليد شهرستان قرچك كه در شهرک صنعتی قرچک برگزار شد، افزود: در حال حاضر يك ‌هزار و ۱۱ شهرک، ناحیه و منطقه ویژه اقتصادی در کشور وجود دارد و ۸۲۸ شهرک عملیاتی و درحال واگذاری و ۴8 هزار واحد صنعتی نیز در این شهرک‌ها فعالیت دارند.

وی اضافه كرد: یکی از مهمترین برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت، فعالیت مجدد واحدهای تعطیل و راکد است كه به این منظور سال گذشته يك هزار و ۵۵۷ واحد راکد در شهرک‌های صنعتی به چرخه تولید بازگشت.

رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌هاي صنعتی ایران ادامه داد: مهمترین اصل، حمایت از صنایع، افزایش تولید و توجه به اقتصاد داخلی است تا شعار سال مد نظر رهبر معظم انقلاب محقق شود.

رسوليان با اشاره به وضعیت مطلوب فعالیت صنایع در شهرک صنعتی قرچک گفت: شهرک صنعتی قرچک با وجود مدت کوتاهی که از زمان راه ‌اندازی آن می‌گذرد، در مسیر مناسب رونق تولید قرار گرفته، ولی نباید شهرکی که نزدیک تهران است، در تأمین برق و برخی از مسائل زیرساختی با مشکل مواجه باشد.

وي افزود: در حال حاضر در حوزه برق شهرک صنعتی قرچک کسری نداریم، اما با توجه به ساخت و سازهاي درحال انجام و ورود كارخانجات جديد به مدار توليد، اگر پست برق به موقع احداث نشود و سازمان برنامه و بودجه و شرکت برق به تعهدات خود عمل نکنند، به کسری برق منجر می‌شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه كرد: با پیگیری‌های صورت گرفته، شبکه گاز شهرک صنعتی قرچک آماده شده و شرکت گاز باید عملیات تست و تزریق را انجام دهد.

رسوليان يادآور شد: تا کنون ۸۰۰ قرارداد در شهرک صنعتی قرچک منعقد شده ‌و واحدها مشغول به کارند و ۳۶۴ واحد نیز درحال ساخت و ساز است.

وي بيان كرد: تمامی زیرساخت‌ها از جمله راه دسترسی مناسب به شهرک صنعتی قرچک باید به سرعت تأمین شود و هیچ دستگاهی نباید در این زمینه تعلل کند.

رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌هاي صنعتی ایران با اشاره به این‌که رفع مشکلات واگذاری اسناد مالکیت، سرمایه ‌گذاران را به ادامه مسیر ترغیب می‌کند، خاطرنشان كرد: شرکت شهرک‌های صنعتی در هر زمینه‌ای تعهد داشته باشد، ملزم به اجرا در اسرع وقت است.
 
رسوليان همچنين بر پیگیری‌های لازم به منظور تسریع در انجام مراحل واگذاری اسناد مالکیت واحدهای تولیدی شهرک صنعتی قرچک تأكيد كرد و از سازمان جهاد کشاورزی خواست این موضوع را هرچه‌ سریع‌تر تعیین تکلیف کند.

لطمه وصل نشدن گاز به تولید در شهرک صنعتی قرچک
نماینده مردم ورامین، قرچک و پیشوا در مجلس شورای اسلامی نيز در اين نشست گفت: وصل نشدن به موقع گاز در شهرک صنعتی قرچک به تولید لطمه می‌زند.

حسین نوش آبادی افزود: اگر اتصال به موقع انشعاب گاز انجام نشود، لطمات جبران ناپذیری خواهد داشت و با همه تلاش‌ها، پیمانکار به تعهد خود عمل نکرده است.

وی در ادامه با بیان این‌که امروز روز ملی صنعت و معدن است و با توجه به اهمیت این حوزه در ایجاد پیشرفت مادی و معنوی و ایجاد اشتغال در کشور این روز نامگذاری شده است، اضافه کرد: وزارت صنعت، مدن و تجارت و حوزه شهرک‌های صنعتی وظایفی دارند که بر اساس قانون تدوین برنامه‌های راهبردی این وظایف را برعهده گرفته اند و اصولاً بحث توانمند سازی واحدهای صنعتی و توسعه همه جانبه برعهده این نهاد است و قانونگذار مسئولیت کار برای بخش صنعت به‌ویژه شهرک‌های صنعتی را برعهده این سازمان گذاشته است.

نماینده مردم ورامین، قرچک و پیشوا در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت نظارت بر قیمت‌ها که برعهده شهرک‌های صنعتی است، ادامه داد: در صورتی که قیمت زمین در شهرک‌های صنعتی نامتعادل باشد، سرمایه گذار و تولید کننده هر دو دچار لطمه خواهند شد.

نوش آبادی به مشکلات مربوط به حمل و نقل عمومی و تردد بین شهرک و سایر مراکز نیز اشاره كرد و اظهار داشت: راه اتصال شهرک به مراکز باید هموار شود و در این خصوص ایده اتصال قرچک به آزادراه غدیر مطرح است که می‌تواند بسیاری از مشکلات اتصال شهرک را حل کند؛ اما در این زمینه ناهماهنگی‌هایی در دستگاه‌های اجرایی وجود دارد. البته امسال سال رفع موانع و مشکلات است و این اقدامات باید به‌صورت جهادی انجام شود، چرا که شهرک صنعتی قرچک نقطه امیدی برای ایجاد اشتغال است و تا ۱۰ هزار نفر ظرفیت اشتغال دارد.


دلالی در شهرک‌های صنعتی استان تهران به صفر رسیده است
در ادامه اين نشست، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی تهران نيز گفت: همه قراردادهاي راکد در تمام نقاط شهرک‌هاي صنعتي اين استان تعیین تکلیف شده‌اند و بحث خرید و فروش زمین و دلالی را به صفر رسانده‌ایم.

صابر پرنیان افزود: شهرک صنعتی قرچک به‌عنوان زنده ترین شهرک صنعتی کشور است؛ به این مفهوم که در کنار کارهای زیرساختی که انجام می‌دهیم، واحدها هم درحال ساخت و ساز هستند، به‌طوري كه از حدود ۸۰۰ قرارداد، ۵۱۰۰ شغل ایجاد شده و پیش‌بینی می‌کنیم در یک سال آینده ۵ هزار شغل پایدار در این شهرک ایجاد شود.

وی اضافه كرد: سال گذشته توانستیم برق ۱۵ مگاواتی این شهرک را به ۳۰ مگاوات و آب آن را از ۲۰ به ۴۰ لیتر بر ثانیه افزایش دهیم. همچنين با انعقاد تفاهم نامه‌اي با شركت برق منطقه‌ای، ۶ پست برق ۶۳ به ۲۰ را ايجاد كرديم که ۵۴۰ مگاوات برق به ظرفیت برق شهرک‌های صنعتی اين استان افزوده شده و انتطار داریم سازمان مديريت و برنامه‌ريزي هم به تعهد خودش عمل کند.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان تهران ادامه داد: عمده مشکل شهرک صنعتی قرچک بحث تخصیص آب است. مشکلات ديگري از جمله مخابرات، گاز و برق هم بوده که برق آن درحال تکمیل شدن است و امیدواریم که شهرک صنعتی قرچک تبدیل به یکی از قطب‌های مهم اشتغال کشور شود.

پرنيان بيان كرد: در پایان سال گذشته ۱۱۰ میلیارد تومان منابع مالی به شرکت برق منطقه‌ای تزریق کردیم که یک پست برق دیگر هم به این شهرک اختصاص دهد که می‌تواند برای همیشه برق این شهرک را تأمین کند.

وي اظهار داشت: همه قراردادهای راکد در تمام نقاط شهرک‌هاي صنعتي استان تعیین تکلیف شده‌اند؛ یعنی قطعه زمینی نیست که تا آخر سال 13۹۷ واگذار شده و تعیین تکلیف نشده باشد، یعنی بحث خرید و فروش زمین و دلالی را به صفر رسانده‌ایم.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان تهران اظهار امیدواری كرد تا دو ماه آینده زمین‌هاي آزادسازي شده قیمت گذاری شده و به سرمایه گذاران جدیدی که صلاحيت و  اهليت لازم را داشته باشند، واگذار شوند.

در بخش ديگر اين نشست هم فرماندار قرچک گفت: شهرک صنعتی قرچک از ظرفیت بسیار بالایی در تولید و ایجاد اشتغال پایدار برخوردار است که برای رونق تولید و اشتعال بايد هرچه سریع‌تر مشکلات حوزه برق و اسناد مالکیت واحدهای تولیدی برطرف شود.

بهمن خطیبی افزود: واحدهای تولیدی این شهرک صنعتي از سال 13۹۷ با سرعت قابل توجهی درحال ساخت و ساز بوده و مستقر شده‌اند، ولی با این همه ظرفیت، برخی دستگاه‌ها در تأمین زیرساخت‌ها و رفع مشکلات تعلل دارند.

وی اضافه كرد: این شهرک صنعتي در ۸۰۰ هکتار زمین و در قالب سه فاز فعالیت می‌کند که در فاز اول ۸۰۰ قرارداد منعقد شده و فاز دوم نیز درحال آماده ‌سازی برای واگذاری است و دستگاه‌ها باید کمک کنند با پشتیبانی و مانع‌ زدایی‌، این شهرک صنعتي به قطب اشتغال استان تهران تبدیل شود.

شهرستان قرچک با ۲۷۰ هزار نفر جمعیت در ۳۰ کیلومتری جنوب ‌شرق تهران واقع شده است.

© گزارش تصويري

تاريخ: 1400/04/10  | ساعت: ١١:٠٠ | شناسه: ١٤٤٧٢ | تعداد نمايش: 367


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 6

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 172241

  • بازديدکنندگان امروز : 8205

  • کل بازديدکنندگان : 14169026


shoaresal-1400-2-min.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران می‌باشد