×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

در نشست هم اندیشی با اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شوراي اسلامي عنوان شد:

وزیر صنعت، معدن و تجارت: الگوی جدید مدیریت بازار اجرا می‌شود/ رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی: ضرورت به‌کارگیری تمامی ظرفیت‌ها در راستای توسعه صادرات و ساماندهی تنظیم بازار

سید رضا فاطمی امین شامگاه دوشنبه با بيان اين مطلب در نشست هم اندیشی با اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شوراي اسلامي گفت: ساختار بازار از عوامل مرتبط با بروز و تشدید تورم است؛ از اين رو برنامه‌ای برای مدیریت بازار داریم که اثرات تورمی مرتبط با ساختار بازار را کاهش خواهد داد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: سازوکارهای جدیدی به‌عنوان الگوی مدیریت بازار طراحی كرده‌ايم و از تصمیمات روزمره، مقطعی و موردی به حالت سیستمی می‌رسیم که این الگو تا آخر امسال اکثر محصولات را دربر خواهد گرفت.

به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، سید رضا فاطمی امین شامگاه دوشنبه با بيان اين مطلب در نشست هم اندیشی با اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شوراي اسلامي افزود: ساختار بازار از عوامل مرتبط با بروز و تشدید تورم است؛ از اين رو برنامه‌ای برای مدیریت بازار داریم که اثرات تورمی مرتبط با ساختار بازار را کاهش خواهد داد.

وی با بیان این‌که بانک‌ها با اضافه برداشت و تسهیلات به رشد نقدینگی دامن می‌زنند، اضافه كرد: ما می‌توانیم نقدینگی مازاد و سرگردان را جمع کنیم که در این راستا ۱۵۰ پروژه با ۵ هزار میلیارد تومان سرمایه تعریف نموده‌ایم تا با هدایت نقدینگی به کاهش تورم کمک کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین درخصوص بازار ارز و تأثیر قیمت‌های جهاني بر کالاهای داخل ادامه داد: باید تلاش کنیم ارتباط دلار با قیمت‌ بازارهای داخلی را قطع و با عوارض پلکانی، این ارتباط را اصلاح کنیم و اجازه ندهیم رانت‌های ارزی به داخل منتقل شود.

فاطمي امين تصريح کرد: روی صادرات تمرکز جدی داریم و می‌خواهیم در شش ماهه دوم سال حدود ۵ میلیارد دلار بیش از مدت مشابه سال قبل صادرات انجام شود.

وي در ادامه با بیان این‌که اجرای طرح صندوق‌های ارزی جزو پروژه‌های آینده ما خواهد بود، اظهار داشت: مردم دلارهای خود را در این صندوق‌ها سرمایه گذاری خواهند کرد و ما نیز این منابع را در توسعه تجارت خارجی کشورمان مصرف می‌کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین درخصوص اصلاح ساختار تنظیم بازار گفت: روش‌های قبلی از قبیل بازرسی و نظارت تأثیرهای مقطعی دارند؛ از اين رو ما می‌خواهیم همزمان با این روال و تفویض اختیار تنظیم بازار محصولات کشاورزی دامی و باغی به جهاد کشاورزی، اصلاح ساختارهای جدی در حوزه مدیریت بازار را دنبال کنیم و الگوی جدید مدیریت بازار را اجرا نماییم.

فاطمي امين این مدیریت را در دو حوزه کالاهای پایه و مصرفی دانست و افزود: سازوکارهای جدیدی طراحی نموده‌ایم و از تصمیمات روزمره، مقطعی و موردی به حالت سیستمی می‌رسیم و این الگو تا آخر امسال اکثر محصولات را دربر خواهد گرفت.

وي درخصوص تنظیم بازار بخش خدمات نیز اضافه کرد: حوزه خدمات، پیچیدگی‌های خاص خود را دارد و همواره ۵۰ درصد تورم در این حوزه اتفاق می‌افتد. برای تنظیم بازار خدمات نیز برنامه‌ای یک ساله داریم که تا شهریور سال آینده نهایی و اجرا خواهد شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که بیش از ۴۰ درصد برق کشور در سه بخش صنعت، معدن و تجارت مصرف می‌شود، ادامه داد: برق در واقع بخش بالادستی فولاد و پتروشیمی است؛ از اين رو در راستای افزایش و مدیریت تولید برق تعامل بسیار خوبی با ستاد اقتصادی دولت و وزارتخانه‌های نفت و نیرو داریم و احداث 11 هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی برای تولید برق را در توافق با وزارت نیرو آغاز کرده‌ایم.

فاطمي امين درخصوص تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی نیز بیان کرد: تأمین مالی زنجیره‌های تولیدی را تا دو ماه آینده عملیاتی خواهیم کرد.

وي به مسأله بورس و راهکارهای موفقیت در بورس کالا نيز اشاره و خاطرنشان كرد: واحدهای بورسی را باید به‌صورت صحیح در بورس کالا قرار دهیم و امکان اجرای قاعده‌های بورسی را داشته باشیم تا قاعده‌ها یکپارچه شود و زیرساخت لازم برای اجرای قواعد نیز فراهم آید.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان گفت: در الگوی جدید مدیریت بازار ۲۵ قاعده وجود دارد که از زیرساخت‌های بورس کالا استفاده می‌کنند.

ضرورت به‌کارگیری تمامی ظرفیت‌ها در راستای توسعه صادرات و ساماندهی تنظیم بازار
رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نيز در اين نشست ضمن حمایت از الگوی جدید مدیریت بازار، از وزیر صنعت، معدن و تجارت خواست تا با به‌کارگیری تمامی ظرفیت‌ها در راستای توسعه صادرات و ساماندهی تنظیم بازار گام بردارد.

عزت الله اکبری تالارپشتی افزود: موضوع سامانه جامع تجارت بسیار مهم است؛ چرا كه این سامانه گلوگاه واردات و صادرات كشور است.

وی بر استفاده حداکثری از ظرفیت تهاتر، حرکت در راستای برون ‌سپاری و حمایت همه جانبه از بخش خصوصی نیز تأکید کرد.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر اهمیت موضوع اکتشاف به‌خصوص اکتشافات عمقی در بخش معدن اضافه كرد: اکتشافات عمقی در دنیا نقش مهمی را ایفا می‌کنند که در این حوزه نیز وزارت صنعت، معدن و تجارت برنامه‌های خوبی دارد.

اکبری تالارپشتی بر راه اندازی پروژه‌های ترانزیتی برای اتصال به بازارهای جهانی تأکید کرد و ادامه داد: برای تحقق اهداف صادراتی که مورد تأکید مقام معظم رهبری، رئیس جمهوري و وزیر صنعت، معدن و تجارت است، ترانزیت نقش حائز اهمیتی دارد که در این حوزه هماهنگی‌هاي فرابخشی و بین دستگاهی ضرورت دارد.

وی درخصوص صنعت خودروسازی نیز بیان کرد: مشکل اصلی صنعت خودروسازی ساختار است. ساختارها باید درست شود و به سمت رقابتی شدن پیش برویم؛ البته در این حوزه سهم دولت و بخش خصوصی نیز باید تعیین شود.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی همچنین کاهش نقش واقعی دلار در اقتصاد ایران را مورد تأکید قرار داد.

در این نشست هريك از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی به بیان ديدگاه‌ها و پيشنهادات خود درخصوص ارائه الگو و برنامه جدید مدیریت بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت پرداختند.

© گزارش تصويري

تاريخ: 1400/08/11  | ساعت: ٠٩:٣٤ | شناسه: ١٥٥٤٥ | تعداد نمايش: 54


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 6

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 765378

  • بازديدکنندگان امروز : 7452

  • کل بازديدکنندگان : 14745010


shoaresal-1400-2-min.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران می‌باشد