×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

در نشست كميته پدافند غيرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران عنوان شد:

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت: مراکز ثقل شهرك‌ها و نواحي صنعتي بر حسب عمق آسیب و سطح تأثیرگذاری طبقه بندي شدند/ معاون سازمان پدافند غیرعامل کشور: تخصيص مالیات بر ارزش افزوده، بخشي از كمبود بودجه پدافند غیرعامل و ایمنی در شهرک‌هاي صنعتي را جبران مي‌كند

علي رسوليان روز شنبه در نشست كميته پدافند غيرعامل اين سازمان كه در نخستين روز هفته پدافند غيرعامل با حضور معاون فناوري اطلاعات و ارتباطات سازمان پدافند غيرعامل كشور برگزار شد، گفت: پياده سازي اهداف پدافند غیرعامل از جمله وظايف هميشگي و خلل ناپذير همه دستگاه‌هاي اجرايي است تا از بروز حوادث و صدمات جبران ناپذير به امكانات و تأسيسات زيربنايي كشور جلوگيري شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، "پدافند غیرعامل" را به فرموده مقام معظم رهبري، یک اصل برای همیشه دانست كه نباید با هیچ بهانه و توجیهی متوقف شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، علي رسوليان روز شنبه در نشست كميته پدافند غيرعامل اين سازمان كه در نخستين روز هفته پدافند غيرعامل با حضور معاون فناوري اطلاعات و ارتباطات سازمان پدافند غيرعامل كشور برگزار شد، گفت: پياده سازي اهداف پدافند غیرعامل از جمله وظايف هميشگي و خلل ناپذير همه دستگاه‌هاي اجرايي است تا از بروز حوادث و صدمات جبران ناپذير به امكانات و تأسيسات زيربنايي كشور جلوگيري شود.

وي با تأكيد بر اين‌كه سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با جديت هرچه بيشتر موازين و سازوكارهاي پدافندي را در راستاي صيانت از صنعت و توليد در شهرك‌ها و نواحي صنعتي كشور دنبال مي‌كند، افزود: بالغ بر 48 هزار واحد توليدي در 832 شهرک و ناحیه صنعتی كشور مستقر هستند که بر اقتصاد کشور تأثیرگذار و از ظرفيت‌هاي بسيار بالايي برخوردارند.

رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اضافه كرد: مراکز ثقل شهرك‌ها و نواحي صنعتي بر حسب عمق آسیب و سطح تأثیرگذاری طبقه بندي شده‌اند تا علاوه بر حوادثي مانند حريق و آتش ‌سوزی، برنامه ريزي و راهكارهاي عملياتي لازم براي حوادث طبيعي همچون سیل و زلزله نیز اتخاذ شود.

رسوليان همچنين به تخصيص اعتبارات براي تأمین ایمنی واحدهاي توليدي در شهرک‌ها و نواحي صنعتي نيز اشاره كرد و ادامه داد: فعاليت 327 خودروي آتش‌ نشانی در 274 ايستگاه در 300 شهرك و ناحيه صنعتي نمايان گر جديت و اهتمام سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ايران به صيانت از سرمايه گذاري‌هاي صنعتي انجام شده در اين مناطق است.

وي تأكيد كرد: با شناسايي واحدهای صنعتي و معدني مهم و تأثيرگذار بر اداره کشور و ارائه آموزش‌های لازم و پیشگیرانه در جهت جلوگیری از حوادث به آن‌ها و همچنين عوامل امدادي، صنايع استراتژيك كشور در بحران‌هاي طبيعي و غيرطبيعي، از آسيب‌هاي جدي و جبران ناپذير مصون خواهند ماند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بيان این‌که هنر ما بايد اين باشد كه موضوعات اقتصادی به معضلات اجتماعي و مسائل امنيتي تبدیل نشود، خاطرنشان کرد: برخی مواقع واحدهای صنعتی کوچک و متوسط مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرند، این درحالی است که تعطيلي يا خسارت شدید به آن‌ها، تأثیرات زیادی بر ساير عناصر زنجيره ارزش و اقتصاد ملي برجاي خواهد گذاشت.

رسوليان در پايان بر حل مشكل عدم تخصيص ماليات بر ارزش افزوده براي اداره و نگهداري پايدار و مؤثر شهرك‌ها و نواحي صنعتي تأكيد كرد و از سازمان پدافند غيرعامل نيز خواست اعتبارات مورد نياز براي تأمين امنيت مراكز و واحدهاي صنعتي حساس و مهم كشور منظور شود.

تعدد متوليان HSE در شهرک‌های صنعتی به مديريت واحد و یکپارچه‌ تبديل شود
معاون امور صنعت، تجارت و امور دفاعی سازمان پدافند غیرعامل کشور نيز در اين نشست گفت: امروزه اکثر کشورهای پیشرفته دنيا با هدف کاهش آسیب پذیری و افزایش آمادگی در برابر تهدیدات در حوزه‌های مختلف سایبری، شیمیایی، زیستی، اقتصادی، پرتوی، کالبدی و مردم محور، مراکزی مشابه پدافند غیرعامل در استراتژی دفاعی و سیاسی خود پیش بینی کرده‌اند.

عليرضا مباركي افزود: با هدف تحقق الزامات پدافند غیرعامل در صنایع، اولین گام، تدوین آيین نامه ملاحظات تخصصی حوزه‌های هفت گانه پدافند غیرعامل است تا در نهایت با استقرار و پیاده سازی، سازوکارهای اجرایی مانند رزمایش‌ها و سامانه‌های پایش برای ارزیابی فراهم شود.

به گفته وی، تدوین آيین نامه‌ها و ملاحظات در حوزه هفت گانه پدافند غیرعامل و الزام به اجرای این ملاحظات در طرح‌ها و زیرساخت‌ها یکی از مؤثرترین راه‌های مصون سازی زیرساخت‌ها و صنایع کشور است.

معاون امور صنعت، تجارت و امور دفاعی سازمان پدافند غیرعامل کشور به اهمیت اجرای این الزامات در زیرساخت‌های کشور اشاره و اضافه کرد: می‌توان با انجام رزمایش‌ها، سامانه‌های رصد و استفاده از تیم‌های نظارتی خبره، از میزان اجرای این الزامات در زیرساخت‌ها و صنایع کشور اطلاع پیدا کرد.

مبارک ادامه داد: با مطالعه و رصد الگوهای بین‌المللی و بومی سازی آن می‌توان از این الگوها برای ارتقاء ایمنی، امنیت و پایداری صنایع کشور منطبق بر ضوابط و الزامات پدافند غیرعامل استفاده کرد.

وي همچنين از تعدد متوليان HSE در شهرک‌های صنعتی انتقاد كرد و از سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران خواست این موازی کاری دستگاه‌هاي اجرايي براي نظارت بر ايمني در اين مناطق در قالب لایحه یا مصوبه‌ای، به مديريت واحد و یکپارچه‌ تبديل شود.

معاون امور صنعت، تجارت و امور دفاعی سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به كمبود بودجه پدافند غیرعامل و ایمنی در شهرک‌هاي صنعتي خاطرنشان كرد: دریافت 3 درصد از مالیات بر ارزش افزوده توسط شهرداری‌ها که نقش جدی در شهرک‌های صنعتی ندارند، باید مجدداً پیگیری و اصلاح شود.

مباركي همچنين با تأکید بر این‌که منابع مورد نظر برای تأمین هزینه‌ها باید به‌روزرسانی شود، اظهار داشت: آتش‌ سوزی در شهرک‌هاي صنعتي اکثراً به دلیل ضعف و عدم توجه به مسائل ایمنی توسط واحدهای صنعتی بوده که خسارات سنگینی به‌بار آورده است.

وي با بيان این‌که به اطلاعات دقیق پیرامون واحدهای صنعتی مهم و تأثیرگذار بر اداره کشور نیازمند هستیم، افزود: در ارزیابی‌ها دو نوع گزارش خروجی داریم؛ اول این‌که با شناسايي و دسته بندي ضعف‌ها و کاستی‌ها و اتخاذ راهکار و برنامه‌ ریزی لازم، تلاش مي‌كنيم مشکلات را در زمان مشخص رفع کنیم. دوم آن‌که، توانمندی‌ها، قابلیت‌ها و اقدامات پدافندی، شناسایی و مورد تشویق قرار مي‌گيرند.

معاون امور صنعت، تجارت و امور دفاعی سازمان پدافند غیرعامل کشور بر اجراي رزمایش و آموزش‌های مستمر به واحدهاي توليدي در شهرک‌هاي صنعتی تأكيد و اضافه كرد: آموزش‌ها می‌تواند به‌صورت دوطرفه و مجازی باشد که با نقش فعال HSEها نیز تقويت خواهد شد.

مباركي در پايان با تأكيد بر ضرورت اجراي تعهدات دو دستگاه در تفاهم نامه همكاري منعقده، آمادگي سازمان پدافند غیرعامل در ارتقاء سطح ايمني شهرک‌ها و نواحي صنعتي كشور را اعلام كرد.

تاريخ: 1400/08/08  | ساعت: ١٢:٠٠ | شناسه: ١٥٥١٣ | تعداد نمايش: 174


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 13

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 1088734

  • بازديدکنندگان امروز : 8412

  • کل بازديدکنندگان : 17356751


shoaresal-1400-2-min.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران می‌باشد