×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در جمع صنعتگران شهرستان شازند عنوان كرد:

افزایش ظرفیت و احیاء واحدهای توليدي راکد یکی از رویکردهای جدی وزارت صنعت، معدن و تجارت است/ اجرای پروژه‌های زیرساختی با بیش از ۴۸ هزار میلیارد ريال اعتبار در شهرك‌ها و نواحي صنعتي کشور

علي رسولیان روز پنج شنبه در جریان سفر به استان مركزي و در نشست بررسی مسائل و مشکلات صنایع شهرستان شازند اظهار داشت: شازند یکی از شهرستان‌های صنعتی خوب در کشور است که با استقرار صنایع مهمي همچون پالایشگاه، صنایع زیربخشی نیز می‌توانند رشد داشته باشند‌.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از اجرای پروژه‌های زیرساختی با بیش از ۴۸ هزار میلیارد ريال اعتبار در شهرك‌ها و نواحي صنعتي کشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، علي رسولیان روز پنج شنبه در جریان سفر به استان مركزي و در نشست بررسی مسائل و مشکلات صنایع شهرستان شازند اظهار داشت: شازند یکی از شهرستان‌های صنعتی خوب در کشور است که با استقرار صنایع مهمي همچون پالایشگاه، صنایع زیربخشی نیز می‌توانند رشد داشته باشند‌.

وی با تأكيد بر تقويت زیرساخت شهرک‌ها و نواحی صنعتی اين شهرستان افزود: اعتبارات‌ خوبی از منابع ملی برای شهرک‌های صنعتي مناطق محروم و كمتر توسعه يافته اختصاص مي‌يابد تا با رفع موانع، واحدهای صنعتي بتوانند فعالیت‌هاي توليدي خود را پیش ببرند.

رئيس هيأت مديره و مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران همچنين با اشاره به اين‌كه بیش از ۴۸ هزار میلیارد ريال پروژه‌های زیرساختی در سطح شهرك‌ها و نواحي صنعتي کشور درحال اجرا است، اضافه كرد: امسال نيز با وجود مشکلات اقتصادی، اعتبارات این بخش ۵۰ درصد افزایش یافته است که امیدواریم منجر به تأمین نقدینگی شود و کار پیش برود.

رسولیان ادامه داد: تأمین زیرساخت‌ها در حوزه صنعت بسیار گران است، اما این مهم کانون بهبودی اقتصاد و رونق سایر بخش‌هاست و تمام ظرفیت‌ها برای توسعه صنعتی کشور باید فعال شود.

وي يادآور شد: واحدهاي صنعتي و ظرفیت‌های زیادی نیز در كشور وجود دارد که به دلایلی راکد بوده و یا با ظرفیت کمتر کار می‌کنند که در این راستا یکی از رویکردهای جدی وزارت صنعت، معدن و تجارت، احیاء این واحدهای راکد و افزایش ظرفیت است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تأكيد بر اين‌كه از همه پتانسیل‌های موجود استفاده خواهد شد تا مشکل این بنگاه‌های اقتصادی هرچه زودتر رفع شود، گفت:‌ واحدهای تولیدی تعطیل و نیمه تعطیل کشور شناسایی و دلایل رکود این واحدها نیز کارشناسی و تدوین شده است و بر اساس اولویت‌ بندی به چرخه تولید بازمی‌گردند.

رسوليان افزود: ۵۷ درصد مشکلات واحدهای راکد، کمبود منابع مالی و پیچیدگی امور اداری است و همه دستگاه‌های مسئول وظیفه دارند در مسير هموارسازي فضاي كسب و كار فعالان اقتصادي، همکاری‌های لازم را به‌عمل آورند.

وي اضافه کرد: امسال برای حل مشکلات اقتصادی واحدهای راکد اعتبارات ویژه‌ای درنظر گرفته شده و از طرفی هم تفاهم‌ نامه‌ای با صندوق کارآفرینی اميد برای پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی منعقد شده است.

رئيس هيأت مديره و مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران با بیان این‌که تأمین کمبود ارز کشور در سال‌های قبل را حوزه صنعت به دوش کشیده است، ادامه داد: تنها راه توسعه کشور، توجه به تولید و حمایت از کسب و کارهاي كوچك و متوسط در عرصه صنعت است که با جدیت در وزارت صنعت، معدن و تجارت دنبال می‌شود.

رسوليان بيان كرد: یکی از نواحی صنعتی شهرستان شازند مشکل زيست محیطی دارد که مقرر شد از HSEE اين سازمان بازدیدی از مجموعه صورت گیرد تا در چارچوب اعتبارات و اختيارات قانوني کمک‌هاي لازم ارائه شود‌.

نقش تأثیرگذار صنایع کوچک در تولید ثروت برجسته ‌سازی شود
نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی نيز در اين نشست گفت: صنایع کوچک نقش مهمی در زنجیره اقتصادی و تولید ثروت دارند و این مهم باید در جامعه برجسته ‌سازی شده و حمایت اصولی از تقویت این بخش صورت پذیرد.

محمود احمدی بیغش افزود: حوزه صنایع کوچک مزیت‌های خاص و متعدد اقتصادی دارند و سهم این بخش در اشتغالزایی و افزایش درآمد ناخالص ملی اجتناب ناپذیر است.

وی اضافه كرد: شازند به‌واسطه فعالیت کارخانه قند از نخستین شهرهای صنعتی استان مرکزی بوده است و اکنون نیز با بهره‌مندی از واحدهای زیرساختی حوزه نفت و پتروشیمی نقش بسیار مهمی در توسعه صنعت این استان دارد.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: علاوه بر فعالیت نیروگاه، پتروشیمی و پالایشگاه در شهرستان شازند، واحدهای صنعتی متعددی در نقاط مختلف این شهرستان فعالیت دارند که تحریم و چالش‌های اقتصادی مشکلاتی برای آن‌ها ایجاد کرده و از دولت جدید انتظار می‌رود نسبت به حل مسائل این حوزه برنامه‌های مدون داشته باشد.

احمدی بیغش تصريح كرد: کمبود آب یکی از مهمترین مشکلات صنایع شهرستان شازند است و با توجه به کمبود نزولات آسمانی و خشکسالی، پیش‌بینی می‌شود این واحدها سال آینده نیز با معضلات اساسی مواجه باشند و از مسئولان امر انتظار می‌رود نسبت به حل این مشکل چاره اندیشی کنند.

وي اظهار داشت: با عنایت به بحران و فاجعه اشتغال در شهرستان شازند و مظلوم واقع شدن مردم اين شهرستان، بازدید امروز معاون وزير صنعت، معدن و تجارت از اهمیت بالایی برخوردار است.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی افزود: از ۱۲۰ هزار نفر جمعیت ساکن در شهرستان شازند، حدود ۱۰ هزار نفر آن‌ها فاقد شغل هستند که یکی از راه‌های برون رفت از این مهم، تقویت صنایع کوچک و متوسط است.

احمدی بیغش اضافه كرد: ناحيه صنعتی شهید بابایی در شهر شهباز مشکلاتی دارد که با حضور مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران مقرر شد در راستای رفع این مشکلات اقداماتی از جمله احداث ‌تصفیه خانه فاضلاب و رفع مشکل برق صورت گیرد.

در ادامه اين نشست، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی نيز گفت: این اداره کل نهایت همکاری را با ناحيه صنعتی شهید بابایی بازنه داشته است، اما مطالبه جدی مردم، ایجاد تصفیه ‌خانه فاضلاب برای این ناحيه است.

حسين میرزایی افزود: توسعه این ناحيه صنعتی تنها با انطباق استاندارد تا رده پنجم شرکت‌‌های دانش بنیان امکان پذیر است و برای تحقق این مهم باید همکاری تنگاتنگی با حفاظت محیط زیست داشته باشند.

همچنين فرماندار شازند در بخش ديگر اين نشست اظهار داشت: شازند یکی از شهرستان‌های بالقوه با پتانسیل‌های قوی در حوزه سرمایه گذاری صنعتي و صنایع کوچک و بزرگ است که یکی از تأکیدات دولت سیزدهم در صنایع کوچک، حذف بروکراسی زائد است.

حسين رجبی افزود: علی‌رغم استقرار صنایع کوچک در سه شهرک صنعتی اين شهرستان، اما میزان اشتغال در شازند پایین است که در این ارتباط استاندارد سازی شهرک‌ها و نواحي صنعتي را از معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت خواستار شدیم.

وي اضافه كرد: برای توسعه شهرک‌ها و نواحي صنعتي اين شهرستان از مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران تقاضای کلید خوردن طرح جامع استقرار صنایع کوچک را داشتیم و ما نیز از اعتبارات تملک دارایی به این مهم کمک خواهیم کرد.

ایجاد تصفیه خانه فاضلاب، درخواست تسهیلات، معافیت مالیاتی، بورس كالا، حل مشکلات آب و برق و طرح توسعه فعالیت از جمله مسائل و مشکلاتی بود که صنعتگران شهرستان شازند با معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت درمیان گذاشتند.

شهرستان شازند با ۱۵۰ هزار نفر جمعیت در ۳۰ کیلومتری غرب اراک ـ مرکز استان مرکزی ـ واقع شده است.

استان مرکزی با حدود سه هزار واحد صنعتی بزرگ و کوچک، چهارمین قطب صنعت کشور و دومین کانون صنایع مادر تخصصی است و شازند در قلب این استان، مرکز استقرار صنایع نفتی و پتروشیمی است.

مديران روابط عمومي و امور فني و زيرساخت سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، معاون هماهنگي امور اقتصادي استانداري، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی و جمعي از مديران دستگاه‌هاي اجرايي استاني و شهرستاني، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران را در سفر یک روزه به استان مركزي همراهي مي‌کردند.

© گزارش تصويري

تاريخ: 1400/06/18  | ساعت: ١٢:٠٠ | شناسه: ١٥٠١٢ | تعداد نمايش: 202


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 16

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 728067

  • بازديدکنندگان امروز : 8044

  • کل بازديدکنندگان : 14168865


shoaresal-1400-2-min.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران می‌باشد